dzisiaj jest piątek, 20 kwiecień 2018

opony, felgi Biznes 
 Sport 


Żubr na płocie i w autobusie
 Żubr na płocie i w autobusie


Najczęściej czytane
Żubr na płocie i w autobusie

opublikowany: piątek, 28 październik 2011 / źródło: Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o.

Dzika natura puszczy w całej okazałości objawiła się w autobusach Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Białymstoku. W ramach kolejnej odsłony akcji “Doznanie na żądanie” autobusami podróżują prace podlaskiego fotografika, Krzysztofa Onikijuka,

Literatura i sztuka prezentowana jest w białostockich autobusach już od ponad trzech lat. Ogromna w tym zasługa pierwszych partnerów projektu – Galerii Arsenał i Książnicy Podlaskiej.
- Ale autobusowa galeria ma formułę otwartą - przypomina Dariusz Ciszewski, prezes KPKM. - W kolejnych odsłonach prezentowaliśmy prace młodych adeptów sztuki z supraskiego Liceum Plastycznego. Tym razem naszym partnerem jest znana już białostoczanom Galeria na Płocie, stworzona przez Zespół Szkół Społecznych STO przy ul. Fabrycznej.
Od siedmiu lat ogrodzenie przed szkołą ożywa zdjęciami podlaskich artystów fotografików, a także młodych amatorów fotografii. W tym roku przebojem tej wystawy są reprodukcje fotografika, przyrodnika i ornitologa Krzysztofa Onikijuka prezentowane w trzech odsłonach tematycznych: Dzika Natura Puszczy; Skrzydlaty Świat Podlasia i Leśne Pejzaże.
I sam artysta, i twórcy Galerii na Płocie z entuzjazmem przyjęli propozycję pokazania reprodukcji także w autobusach miejskich w ramach akcji „Doznanie na żądanie”.
- Miejsca, w których tradycyjnie obcowaliśmy ze sztuką już dawno przekroczyły granice galerii i muzeów – mówi Ewa Drozdowska, dyrektor ZSS STO przy Fabrycznej. – Bywa, że spotykamy rzeźbę wprost na naszej drodze, a wystawę obrazów na dnie stawu w kolektorze przypominającym fortepian. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby fragment Galerii na Płocie z ulicy Fabrycznej stał się mobilny i rozpraszał szare nastroje jesiennych dni wewnątrz miejskich autobusów.
Autor zdjęć, Krzysztof Onikijuk cieszy się, że jego sztuka dosłownie wyjedzie na ulicę, a miejskie autobusy staną się ruchomymi galeriami fotografii przyrody.
- Przyrody wyjątkowej - białowieskiej, podlaskiej, naszej. To dla mnie ogromny zaszczyt i przyjemność pokazać tak szerokiej publiczności swoje prace, z których na widza będą zerkać potężne żubry, ciekawska sowa czy chytry lis. Mam nadzieję, że zdjęcia przekażą w jakimś stopniu świeży oddech puszczy i uprzyjemnią pasażerom drogę do pracy czy szkoły – mówi artysta.
W autobusach prezentowanych będzie kilkanaście fotografii – zwierząt, ptaków i leśnych krajobrazów. Kto zaś będzie chciał obejrzeć całą galerię może empekiem podjechać w okolice ul. Fabrycznej, gdzie zdjęcia wiszą na płocie i wewnątrz szkoły – na II piętrze.

Akcja „Doznanie na żądanie” z założenia ma promować literaturę i sztukę w białostockich autobusach miejskich. W kilkudziesięciu autobusach KPKM, w tzw. autoboksach (podłużnych ramkach z reguły przeznaczanych na reklamę) pojawiają się wiersze, fragmenty prozy, a także różne gatunki dzieł sztuki współczesnej, w tym fotografia.
Pomysł wykorzystania autobusów, jako formy upubliczniania sztuki zrodził się w 1986 r. w Londynie. W Polsce w kilku miastach okazjonalnie podejmowano tę inicjatywę. Akcja KPKM, jako jedyna w kraju ma charakter stały i od początku cieszy się uznaniem mieszkańców miasta.

Krzysztof Onikijuk, artysta fotografik, przyrodnik, ornitolog. Miejscem urodzenia i zamieszkania związany z Puszczą Białowieską, którą od wielu lat z pasją fotografuje. Na swoich fotografiach pokazuje dzikość Puszczy, zaskakując bogactwem pomysłów i kompozycji obrazu. Specjalizuje się w fotografii ptaków. Poświęca dużo czasu skrytym obserwacjom i poznawaniu leśnych gatunków. W swoich pracach często wykracza poza tematykę przyrodniczą. Autor wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, współautor publikacji albumowych. Bierze też udział w wielu fotograficznych inicjatywach i wydarzeniach regionu Podlasia.Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o.
Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o.

ul. Składowa 11,
15-399 Białystok,
tel.: 085 742-31-64
fax.: 085 742-09-86

http://www.kpkm.pl
informacje prasowe
tekst dostarczony za pomocą
systemu pr.otwarty.pl

we współpracy z:
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko


Artykuły oraz zdjęcia umieszczone w portalu Otwarty.pl są chronione prawami autorskimi. Redakcja Otwarty.pl nie ponosi odpowiedzialności
za treść wypowiedzi zamieszczanych na forum oraz w komentarzach artykułów.
© 2007-2013 otwarty.pl - portal internetowy
kontakt z redakcją