dzisiaj jest piątek, 27 kwiecień 2018

opony, felgi Biznes 
 Sport Najczęściej czytane
Olimpijskie emocje we Wrocławiu

opublikowany: środa, 9 listopad 2011 / źródło: PM Group Polska Sp. z o.o.

Najprawdziwsi Sportowcy Świata - niepełnosprawni intelektualnie, ale sprawni fizycznie, wezmą udział w VI Dolnośląskim Mityngu Pływackim Olimpiad Specjalnych. We Wrocławiu sportowcy walczyć będą o udział w igrzyskach olimpijskich.

10 listopada na basenie Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu o miejsce na podium walczyć będzie blisko 120 zawodników z 17 różnych sekcji pływackich z województwa dolnośląskiego. Zmagania niepełnosprawnych intelektualnie sportowców w pływaniu odbywają się co dwa lata, ale jedynie co cztery mają charakter kwalifikacji do Ogólnopolskich Mityngów Pływackich. To jedna z nielicznych dyscyplin sportowych, w których stolica Dolnego Śląska pełni rolę olimpijskiego gospodarza.

W zawodach wezmą udział sportowcy powyżej 8. roku życia, podzieleni na maksymalnie sześcioosobowe grupy startowe. – Misja, jaka przyświeca nam przy organizacji olimpiad specjalnych, to wyrównywanie szans wszystkich niepełnosprawnych intelektualnie uczestników - mówi Alicja Pacześniak, współorganizatorka tegorocznych zawodów, która od pracuje z niepełnosprawną intelektualnie młodzieżą w Zespole Szkół Stowarzyszenia „Handicap”. – Chcemy wszystkim zawodnikom Olimpiad Specjalnych dać możliwość nie tylko rozwijania ich sprawności fizycznej, ale także zaprezentowania umiejętności, doświadczania radości z wygranej i nawiązania relacji z innymi zawodnikami – dodaje.

Wrocławskie zawody przebiegną zgodnie z harmonogramem olimpijskim, a zatem będzie czas na uroczyste otwarcie, przysięgę, wciągnięcie flagi, hymn i nagrodzenie zawodników medalami. – Ceremonia dekoracji w takcie zawodów przebiega w uroczystej atmosferze, jak najbardziej przypominającej atmosferę z igrzysk olimpijskich i podkreślającej osiągnięcia wszystkich zawodników – mówi Magdalena Krawczyk, współorganizatorka zawodów, nauczycielka z Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 we Wrocławiu dla dzieci i młodzieży z autyzmem. Nagrodzeni zostaną wszyscy – zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymają medale, a pozostali zawodnicy pamiątkowe plakietki.

Ale nie tylko o medale, rywalizację i kwalifikacje chodzi. Sportowe rozgrywki to przede wszystkim zwieńczenie ciężkiej, całorocznej pracy niepełnosprawnych zawodników, którzy poprzez aktywność fizyczną, demonstrują swoją odwagę, siłę i sportowy talent.- Zawodnicy poza całorocznymi treningami, na kilka tygodni przed wyścigiem dbają o swoją dietę i pracują nad odpowiednim nastawieniem do rywalizacji. Dlatego zawodom każdego roku towarzyszą duże emocje, które często sprawiają, że pływacy biją własne rekordy – dodaje Magdalena Krawczyk.

Prawdziwy talent i rekordowe wyniki mają na swoim koncie członkowie dolnośląskiej sekcji Olimpiad Specjalnych „HANDICAP”. W tym roku jedna z zawodniczek Dominika Konior zakwalifikowała się do XIII Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Atenach. Z zawodów, w których uczestniczyło blisko 7500 sportowców ze 180 krajów świata, przywiozła srebrny medal olimpijski. Zawodniczka nominację do reprezentowania Polski na światowych igrzyskach otrzymała od Ministerstwa Sportu i Turystyki i brała udział w rywalizacji jako jedyna pływaczka z Dolnego Śląska. – Jesteśmy bardzo dumni z Dominiki. W konkurencji, której uczestniczyło 750 pływaków, nasza córka osiągnęła 6 wynik na świecie - cieszy się ojciec zawodniczki, Jarosław Konior. – Zarówno treningi jak i medale, które Dominika przywozi z zawodów, dają jej szczęście i mobilizację do dalszego działania. Dla nas to także duża radość. Wszystkie jej sukcesy, są naszymi sukcesami – dodaje.

W swojej sportowej karierze Dominika osiągnęła wiele sukcesów, dlatego rodzina będzie jej kibicować także w listopadowych kwalifikacjach. A te nie odbyłyby się, gdyby nie inicjatywa dwóch trenerek i rodziców niepełnosprawnych intelektualnie sportowców, którzy wspólnymi siłami poszukali sponsorów i partnerów imprezy. W odróżnieniu od imprez światowej czy nawet krajowej rangi, organizacja regionalnych zawodów nie jest możliwa bez ich wsparcia. – Gdyby nie pomoc finansowa lokalnych sponsorów niepełnosprawni intelektualnie pływacy nie walczyliby w tym toku o medale, a tym samym w ogóle nie brali udziału w ogólnopolskich, czy światowych rywalizacjach – tłumaczy Alicja Pacześniak. Dlatego m.in. PM Group Polska wsparła finansowo i medialnie listopadowe zawody. Sponsor docenił wysiłek, trud i umiejętności dolnośląskich sportowców, dlatego poza finansowym wsparciem, pracownicy firmy będą uczestniczyć w imprezie i osobiście im kibicować. Poza PM Group zawody wesprze m.in. wrocławska Akademia Wychowania Fizycznego, która udostępnia basen i ratowników, oraz wolontariusze, którzy pomogą przy organizacji spotkania. Sportowa impreza rozpocznie się o godzinie 10.00.

Każdego roku w Polsce odbywa się około 200 różnych zawodów w 20 dyscyplinach sportowych, w których uczestniczy blisko 20 tys. Niepełnosprawnych intelektualnie sportowców. Pierwszą Ogólnopolską Olimpiadę Specjalną zorganizowano 28 lat temu w Warszawie. Dolnośląski oddział Olimpiad Specjalnych, z siedzibą w Jeleniej Górze, do sportowych zmagań przygotowuje zawodników od ponad 20 lat.PM Group Polska Sp. z o.o.
PM Group Polska Sp. z o.o.

ul. Klecińska 125
54-424 Wrocław
tel. 071 354 89 00
fax: 071 354 89 01

http://www.pmg.pl
informacje prasowe
tekst dostarczony za pomocą
systemu pr.otwarty.pl

we współpracy z:
PR EXPERT


Artykuły oraz zdjęcia umieszczone w portalu Otwarty.pl są chronione prawami autorskimi. Redakcja Otwarty.pl nie ponosi odpowiedzialności
za treść wypowiedzi zamieszczanych na forum oraz w komentarzach artykułów.
© 2007-2013 otwarty.pl - portal internetowy
kontakt z redakcją