dzisiaj jest wtorek, 20 luty 2018

opony, felgi Biznes 
 Sport Najczęściej czytane
Taneczna podróż dookoła świata

opublikowany: piątek, 15 czerwiec 2012 / źródło: Centrum Tańca Ananday

Antropolodzy i teoretycy tańca bezsprzecznie podkreślają istotność znaczenia ruchu w wyrażaniu kultury. Taniec może być rodzajem rytuału albo świętowania, sposobem na uwolnienie emocji, czy opowiedzenia jakiejś historii.

Tańcząc z pasją, gwarantujemy sobie wyjątkową podróż.Które taneczne style pomogą nam poczuć dozę egzotyki i orientu?

Taniec jest jednym z najbardziej pierwotnych elementów, wspólnych dla całej ludzkości - każdej cywilizacji, nawet społeczności niepiśmiennej. Muzyka, rytm, gesty, a wreszcie same kroki wywodzą się z konkretnego, emanującego niepowtarzalną energią zakątka świata. Są poniekąd odzwierciedleniem tradycji, pragnień, obaw czy temperamentu miejscowej ludności i atmosfery, w której żyją.

Tańcząc, gwarantujemy sobie zatem zupełnie niepowtarzalną wędrówkę. Jednak to nie perspektywę biernego turysty – obserwatora przybieramy. Wnikamy raczej w świadomość miejscowej ludności, wkładamy magiczne okulary, pozwalające na zupełnie unikalny odbiór świata.

- Wśród możliwości, jakie oferuje nam taniec, jedną z najwspanialszych jest szansa ucieczki w zupełnie inną rzeczywistość. Porywające dźwięki samby albo orientalne brzmienie bollywoodzkich utworów sprawiają, że możemy poczuć ducha i zapach miejsc, w których te style się kształtowały. Dla osób zafascynowanych kulturą jakiegoś kraju, taniec może być niezastąpionym doświadczeniem – realne odczuwanie na własnej skórze jest wrażeniem zupełnie nieporównywalnym z czytaniem książki, czy przeglądaniem zdjęć – mówi Marta Nemś z krakowskiego Centrum Tańca Ananday.

Nasze fascynacje bardzo często stają się powodem, dla którego rozpoczynamy naukę tańca. Jeśli pasjonujemy się orientem, zdecydowanie możemy postawić na tańce rodem z Bollywood albo Bellydance, czyli taniec brzucha. W obydwu stylach, duże znaczenie odgrywają dźwięki, rekwizyty oraz strój. Są bardzo ważnym elementem w budowaniu specyficznej atmosfery kultury orientalnej. Często mylone ze sobą obydwa style, wywodzą się jednak z zupełnie innych zakątków, a zatem zakorzenione są w odmiennych wzorcach kulturowych. Taniec brzucha pochodzi z Afryki Północnej i krajów Bliskiego Wschodu. Bollywood natomiast, to styl wprost z indyjskiej stolicy kina. Warto o tym pamiętać, by być świadomym celu swojej „wycieczki”.

Obok fenomenu tańców latino, Samby brazylijskiej czy Hip Hopu, interesujący jest także, coraz bardziej popularny styl Afro Dance - ekscytujący, żywiołowy, w którym każdy gest jest symboliczny i odgrywa duże znaczenie. - Układ choreograficzny zawsze opowiada jakąś historię, a jego charakter zależy od kontekstu i płci tancerzy. Dzięki Afro dance zdecydowanie poczujemy gorące rytmy Afryki, odnajdując w sobie nieokiełznane pokłady energii, bo przecież muzyka i taniec to nieodłączne aspekty życia codziennego mieszkańców tego kontynentu – dodaje Marta Nemś.

Podążając za pasją, ciekawością świata albo chęcią przeżywania czegoś wyjątkowego, warto poświęcić czas właśnie na taniec. To wyjątkowy sposób na odnalezienie własnego „ja” i skonfrontowania go z perspektywą oglądania świata ludzi z innych kultur. I to bez konieczności bukowania biletu lotniczego!

Adrianna CalińskaCentrum Tańca Ananday
Centrum Tańca Ananday

Ul. Bożego Ciała 10
31-059 Kraków
Tel. 662 324 766

http://www.ananday.pl
informacje prasowe
tekst dostarczony za pomocą
systemu pr.otwarty.pl

we współpracy z:
Benhauer


Artykuły oraz zdjęcia umieszczone w portalu Otwarty.pl są chronione prawami autorskimi. Redakcja Otwarty.pl nie ponosi odpowiedzialności
za treść wypowiedzi zamieszczanych na forum oraz w komentarzach artykułów.
© 2007-2013 otwarty.pl - portal internetowy
kontakt z redakcją