dzisiaj jest niedziela, 22 kwiecień 2018

opony, felgi Biznes 
 Sport 


Od łazienek wymagamy coraz więcej
 Od łazienek wymagamy coraz więcej


Najczęściej czytane
Od łazienek wymagamy coraz więcej

opublikowany: wtorek, 29 styczeń 2013 / źródło: Kludi Armaturen Sp. z. o. o.

Za niespełna dwa miesiące odbędą się jedne z najważniejszych targów światowej branży łazienkowej ISH.

Od 12 do 16 marca we Frankfurcie będziemy mogli się przekonać o tym, że łazienka podlega dynamicznemu przeobrażeniu, związanemu z naszym stylem życia, ze zmianami społecznymi i z nowymi technologiami.

Łazienka staje się w coraz większym stopniu przestrzenią mieszkalną – zdecydowanie nie jest już „funkcjonalną komórką” przeznaczoną do wykonywania w niej zabiegów higienicznych. Ten megatrend w ogromnym stopniu kształtuje wygląd współczesnych łazienek i elementów ich wyposażenia, sprawia, że nasze funkcjonalne i estetyczne wymagania wobec nich są wysokie jak nigdy dotąd.


Domowa gwiazda
Łazienkę planujemy z takim samym rozmachem jak inne pomieszczenia. Jeśli mamy taki kaprys, to właśnie ona może być gwiazdą w naszym domu czy mieszkaniu. Panoramiczne okno z widokiem na centrum metropolii, szklany dach pozwalający obserwować gwiazdy, ekstrawagancki kominek czy nowoczesny sprzęt audio-wideo – żadne rozwiązanie wcześniej zarezerwowane dla salonów czy innych pomieszczeń dziś nie dziwi także w łazience. Ponadto nowoczesne rozwiązania instalacyjne sprawiają, że sam sposób planowania łazienki, układ jej sprzętów może być znacznie bardziej swobodny. Umywalki i wanny nie trzymają się już kurczowo ścian, natryski nie muszą mieć brodzików, a całość może być swobodnie otwarta np. na sypialnię. Coraz częściej, analogicznie do kuchennej wyspy oddzielającej strefę przygotowania posiłków od salonu, powstają wyspy łazienkowe, np. mieszczące umywalki lub wannę. Projektując łazienkę, architekci dzielą ją na strefy poświęcone różnym sferom aktywności: zachowaniu higieny, relaksowi, makijażowi i trosce o fryzurę, ubieraniu się, a nawet dbaniu o kondycję i… życiu towarzyskiemu. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika i jego oczekiwań, a nowe propozycje producentów wyposażenia odzwierciedlają ten trend i oczekiwanie elastyczności oraz wielofunkcyjności. Coraz istotniejszą rolę odgrywają w łazienkach np. meble. I są to nie tylko tradycyjne szafki czy lustra – we współczesnej łazience z powodzeniem może stanąć nawet sofa. W końcu pobyt w łazience ma być przyjemnością, a cóż jest przyjemniejszego od odpoczynku na wygodnym meblu.

Nowoczesna ekologia
Wielu z nas marzy o kąpieli w wannie otoczonej tropikalną zielenią. Ale „zielona łazienka” to obecnie dużo więcej niż romantyczna idea życia blisko natury. Droga do w pełni ekologicznej, przyjaznej dla środowiska łazienki wiedzie przez nowoczesne produkty i technologie. Optymalna kombinacja oszczędności wody i energii, nieszkodliwych technologii produkcji, racjonalnego wykorzystania materiałów i ponadczasowego wzornictwa uzupełniona jest także odpowiednimi nawykami i zachowaniami użytkowników, takimi jak korzystanie ze spłuczek eko czy wybieranie natrysku zamiast kąpieli w pełnej wannie. „Zielona łazienka”, jak nazywają ten trend specjaliści ISH, to także witalność i odpowiednie doświadczenia zmysłowe. Kaskadowe wylewki – dostępne teraz również w ekonomicznych wersjach – i baterie z naturalnym strumieniem wody pozwalają nam sobie przypomnieć, jak ten żywioł zachowuje się w naturze, jak piękna i wartościowa jest woda. Jeśli chodzi o wybór materiałów, bezkonkurencyjna okazuje się ceramika łazienkowa – nieszkodliwa dla środowiska, bezpieczna dla użytkowników i trwała. Jeśli gwarancja zapewnia o możliwości użytkowania przez ponad 30 lat, w inny sposób patrzymy też na emaliowane wanny i brodziki – nawet mimo wiedzy, jak dużo energii wymaga ich produkcja. Trwałość połączona z uniwersalnym wzornictwem i jakością okazuje się bardzo ważna, bo najbardziej proekologiczna ze wszystkich jest ta łazienka, która jest trwała i atrakcyjna estetycznie mimo upływu lat.

Łazienka dla każdego

Łazienka, która uwzględnia wiek i zróżnicowane potrzeby użytkowników, to już nie kwestia mody, lecz obowiązujące podejście projektantów. Wielu ludzi zdaje sobie sprawę, że także sposób wyposażenia ich łazienki wpłynie na to, czy będą w stanie wygodnie i samodzielnie żyć nawet w podeszłym wieku. Z kolei mamy małych dzieci szukają rozwiązań, które pomogą im zachęcić dzieci do korzystania z łazienki bez ich pomocy i nieustannego nadzoru. W czasach demograficznych zmian oraz indywidualizacji stylów życia zarówno użytkownicy, jak i deweloperzy poszukują łazienkowych rozwiązań, które będą w stanie zaspokoić potrzeby bardzo różnych osób. Łazienka ma być uniwersalna i elastyczna, praktyczna i ładna, a przy okazji niedroga. Łazienki nie są tworzone specjalnie z myślą o osobach niepełnosprawnych, ale raczej są wyposażane tak, by można je było do potrzeb takich osób przystosować: niewiele sprzętów, baterie i włączniki na odpowiednim poziomie, obszerne kabiny prysznicowe bez barier architektonicznych w postaci podestów, stopni itp. Na usługach wygody i komfortu użytkowania łazienki staje też nowoczesna technologia, np. umożliwiająca zapisywanie ulubionych ustawień natrysku poszczególnych domowników.Kludi Armaturen Sp. z. o. o.

ul. F. Kremsera 1
45-533 Opole
tel. (077) 456 40 84
fax: (077) 454 70 49

http://www.kludi.pl
informacje prasowe
tekst dostarczony za pomocą
systemu pr.otwarty.pl

we współpracy z:
Profundo


Artykuły oraz zdjęcia umieszczone w portalu Otwarty.pl są chronione prawami autorskimi. Redakcja Otwarty.pl nie ponosi odpowiedzialności
za treść wypowiedzi zamieszczanych na forum oraz w komentarzach artykułów.
© 2007-2013 otwarty.pl - portal internetowy
kontakt z redakcją