dzisiaj jest piątek, 25 maj 2018

opony, felgi Biznes 
 Sport 


Świetlana przyszłość
 Świetlana przyszłość


Najczęściej czytane
Świetlana przyszłość

opublikowany: poniedziałek, 25 listopad 2013 / źródło: Me & My Friends

Na przestrzeni najbliższych 30 lat zużycie energii elektrycznej na świecie wzrośnie o ok. 56 proc., a towarzysząca temu emisja dwutlenku węgla - o 46. Prognozy amerykańskiego EIA determinują wdrażanie proekologicznych rozwiązań.

Połączenie nowych technologii, potencjału instytucji państwowych oraz kreatywności społeczeństwa - to, zdaniem autorów raportu „Przyszłość Miast – Miasta Przyszłości”, definicja pojęcia smart city. Jak w praktyce funkcjonują tego typu jednostki? Jakie niesie to za sobą korzyści? W końcu - jak ten model funkcjonuje w Polsce?

Zdalna kontrola
Jedną z podstawowych zalet wszystkich systemów wykorzystywanych w inteligentnych miastach jest wyraźna redukcja kosztów. Doskonale obrazuje to technologia M2M, machine to machine, polegająca na wymianie danych pomiędzy kilkoma odrębnymi jednostkami. Jest ona wykorzystywana m.in. w procesie zarządzania oświetleniem ulicznym. – Wdrożenie dedykowanych systemów pozwalających na zdalną obsługę infrastruktury oświetleniowej może przynieść w ciągu roku nawet 30-procentową redukcję kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej - mówi Andrzej Nowak z firmy Luxan, wdrażającej projekty w ramach systemu MINOS. – Rozwiązania o tym charakterze pozwalają na kontrolowanie niemal wszystkich jednostek, bez względu na ich rodzaj i lokalizację – dodaje. Podobne systemy uruchamiane są w największych polskich miastach. Na przykład w Gdańsku zdalnie zarządza się już ponad 60 proc. oświetlenia ulicznego.

Światło w tunelu
Technologia M2M, na której w dużej mierze bazują smart cities, to niejedyny sposób na optymalizację zużycia energii elektrycznej. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają również rozwiązania typu LED. – Długa żywotność oraz stosunkowo niewielkie koszty eksploatacji to główne zalety tej technologii – komentuje Andrzej Nowak. – Lampy oparte na technologii LED zużywają też nawet do 30 proc. mniej energii niż ich sodowe odpowiedniki – dodaje. To, uznawane za jedno z najbardziej wydajnych źródeł światła na rynku, rozwiązanie jest również przyjazne środowisku. Niewielkiemu poborowi energii, towarzyszy znaczące ograniczenie emisji dwutlenku węgla, co jest szczególnie istotne w kontekście wspomnianego raportu EIA. Na proekologiczny charakter rozwiązań LED wpływa również ich kompatybilność z odnawialnymi źródłami energii elektrycznej, takimi jak turbiny wiatrowe czy panele solarne.

Dynamicznie rozwijające się polskie aglomeracje miejskie coraz częściej korzystają z potencjału, jaki niesie wykorzystanie nowych technologii typu „inteligentne” systemy. Pozwala to nie tylko bezpośrednio obniżać koszty, ale również dbać o środowisko naturalne. Takie połączenie pozwala widzieć energetyczną przyszłość… w pozytywnym świetle.Me & My Friends

ul. Tęczowa 7
53-601 Wrocław
tel. 500 388 727

http://www.mamf.pl
informacje prasowe
tekst dostarczony za pomocą
systemu pr.otwarty.pl


Artykuły oraz zdjęcia umieszczone w portalu Otwarty.pl są chronione prawami autorskimi. Redakcja Otwarty.pl nie ponosi odpowiedzialności
za treść wypowiedzi zamieszczanych na forum oraz w komentarzach artykułów.
© 2007-2013 otwarty.pl - portal internetowy
kontakt z redakcją