dzisiaj jest czwartek, 26 kwiecień 2018

opony, felgi Biznes 
 Sport Najczęściej czytane
Edukacja na Kępie Bazarowej

opublikowany: wtorek, 3 grudzień 2013 / źródło: Urząd Miasta Torunia

Kolejny etap prac na Kępie Bazarowej w Toruniu zakończony. W pobliżu punktu widokowego na panoramę starówki powstała ścieżka edukacyjna.

Kępa Bazarowa jest wpisana do obszaru Natura 2000. Na jej obszarze skatalogowano około pięciuset gatunków roślin. Jest to też bez wątpienia jeden z najbardziej cennych obszarów ornitologicznych w Dolinie Dolnej Wisły. Gniazduje tu ponad 58 gatunków ptaków, także tych rzadkich w skali całego kraju - dzięciołów, nurogęsi, puszczyków i jarzębatek.

Ścieżka jest skierowana głównie dla osób indywidualnych, ale będą mogli z niej korzystać np. uczniowie. Trasa ścieżki zaczyna się przed budynkami Budowlanych przy ulicy Majdany i biegnie wzdłuż Wisły, w stronę mostu kolejowego. Główny szkielet ścieżki wiedzie szlakiem topoli czarnych. Wzdłuż drogi ustawiono ławki i stoły oraz tablice edukacyjne. Można się z nich dowiedzieć jak wygląda plan ścieżki, a także zobaczyć, jakie drzewa i ptaki występują w rezerwacie.

Koszt ścieżki to prawie 36 tys. zł. Miasto pozyskało na nią pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Kępa Bazarowa to wspaniały rezerwat przyrody. Ścieżka dydaktyczna, która tam powstała, jest świetną okazją, żeby pokazać mieszkańcom wyjątkowość tej części Torunia - mówi dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Szczepan Burak.

Miasto planuje w następnych latach sukcesywnie rozbudowywać ścieżkę o kolejne treści merytoryczne.

Warto wiedzieć, że powstająca ścieżka dydaktyczna jest kontynuacją zagospodarowania Kępy Bazarowej w Toruniu. W ramach projektu „Zielony Pomost” odnowiono punkt widokowy. Budowlańcy zrobili nowy dojazd oraz zagospodarowali teren. Powstał punkt rekreacji z placem zabaw oraz miejscem do aktywnego spędzania wypoczynku. Jest również scena do organizacji różnego rodzaju imprez i eventów. Odnowiono także widokowy pomost, z którego tak chętnie korzystają torunianie i turyści odwiedzający gród Kopernika. Prace na Kępie Bazarowej kosztowały około 660 tys. zł.Urząd Miasta Torunia

Wały Gen. Sikorskiego 8
87-100 Toruń

http://www.torun.pl
informacje prasowe
tekst dostarczony za pomocą
systemu pr.otwarty.pl


Artykuły oraz zdjęcia umieszczone w portalu Otwarty.pl są chronione prawami autorskimi. Redakcja Otwarty.pl nie ponosi odpowiedzialności
za treść wypowiedzi zamieszczanych na forum oraz w komentarzach artykułów.
© 2007-2013 otwarty.pl - portal internetowy
kontakt z redakcją