dzisiaj jest czwartek, 26 kwiecień 2018

opony, felgi Biznes 
 Sport Najczęściej czytane
Nowy most w Toruniu otwarty!

opublikowany: poniedziałek, 9 grudzień 2013 / źródło: Urząd Miasta Torunia

Nowy most drogowy gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu oficjalnie otwarty. 9 grudnia 2013 r. około godziny 14.00 przejechały po nim pierwsze samochody.

- Na ten dzień czekaliśmy wiele lat. Żadne miasto w Polsce nie może pochwalić się tak nowoczesną przeprawą rzeczną. I chyba w żadnym innym mieście nie ulokowano w jednej inwestycji tak wielu marzeń, oczekiwań i emocji. Ten most jest ważny z wielu względów: zmienia i na nowo organizuje ruch drogowy niemal w całym Toruniu, otwiera drogę do rozwoju inwestycyjnego lewobrzeżnej części miasta i będzie wielkim udogodnieniem dla kierowców – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

9 grudnia 2013 r. o godzinie 11.00 rozpoczęło się uroczyste otwarcie nowego mostu drogowego w Toruniu. Wówczas to przedstawiciele urzędu miasta oraz wykonawcy symbolicznie połączyli trzy flagi: unijną, miejską i narodową.

Zaraz potem Andreas Adamiec, przedstawiciel firmy STRABAG, Mirosław Zajączkowski i Andrzej Sas z DHV oraz Paweł Iwański, Krzysztof Wąchalski, Adam Herasimowicz (KONTRAKT) wręczyli prezydentowi Torunia Michałowi Zaleskiemu i Przewodniczącemu Rady Miasta Torunia Marianowi Frąckiewiczowi certyfikat, a Zbigniew Sulik, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, wręczył decyzję o dopuszczeniu mostu do użytkowania zastępcy prezydenta Torunia Zbigniewowi Fiderewiczowi.

- Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania naszego nowego mostu, należą się wielkie podziękowania. Ale najpierw dziękuję jego najczęstszym użytkownikom, czyli wszystkim mieszkańcom Torunia. Dziękuję za wszystkie gesty poparcia okazywane w czasie wznoszenia mostu. Dziękuję za cierpliwość, z jaką znosiliśmy niedogodności wywołane pracami budowlanymi. Na szczęście nie było ich dużo. A także za entuzjazm, podziw i doping – dziękuje prezydent Zaleski.

Patronką nowej przeprawy została gen. Elżbieta Zawacka, legendarna kurierka AK i jedyna kobieta wśród „Cichociemnych”. - Jestem dumna, bo na tym moście pozostanie na wieki moje rodowe nazwisko, a to szczególna inwestycja dla naszego miasta i nie tylko. Cieszę się, że ten wspaniały most będzie miał taką nazwę, żeby przetrwała pamięć o minionych pokoleniach – mówi Dorota Elżbieta Zawacka-Wakarecy, krewna legendarnej „Zo” i prezes Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek w Toruniu.

- Ten most nie tylko spina brzegi Wisły, ale także pokolenia. A to bardzo ważne, by nie tylko budować i łączyć brzegi, ale także ludzi – stwierdza Wiceprezes Rady Ministrów Janusz Piechociński.

Nową przeprawę poświęcił biskup toruński Andrzej Suski i biskup Józef Szamocki, a harcerze i członkinie grupy rekonstrukcyjnej Przysposobienie Wojskowe Kobiet odsłoniło tablicę pamiątkową gen. Elżbiety Zawackiej. Wówczas w niebo poleciały balony z flagami.
Następnie uczestnicy uroczystości przejechali przez most od pl. Daszyńskiego do ronda przy ul. Łódzkiej i z powrotem. Przy wyjeździe z estakady na pl. Daszyńskiego przedstawiciele instytucji, które przyczyniły się do powstania w Toruniu tak potrzebnej nowej przeprawy zasadzili pamiątkowe dęby.Urząd Miasta Torunia

Wały Gen. Sikorskiego 8
87-100 Toruń

http://www.torun.pl
informacje prasowe
tekst dostarczony za pomocą
systemu pr.otwarty.pl


Artykuły oraz zdjęcia umieszczone w portalu Otwarty.pl są chronione prawami autorskimi. Redakcja Otwarty.pl nie ponosi odpowiedzialności
za treść wypowiedzi zamieszczanych na forum oraz w komentarzach artykułów.
© 2007-2013 otwarty.pl - portal internetowy
kontakt z redakcją