dzisiaj jest czwartek, 26 kwiecień 2018

opony, felgi Biznes 
 Sport Najczęściej czytane
Weekend i święta w Toruniu

opublikowany: poniedziałek, 23 grudzień 2013 / źródło: Urząd Miasta Torunia

Przedświąteczny weekend i okres bożonarodzeniowy w Toruniu upłyną w atmosferze kolędowania, zadumy i nastrojowych koncertów.

21 grudnia odbędzie się tradycyjna wigilia miejska, a drugiego dnia świąt w Ratuszu zagości XI Toruński Wieczór Kolęd. Od 22 grudnia rozpocznie się również kolędowanie przy Szopce Bożonarodzeniowej na Rynku Nowomiejskim, które potrwa do 5 stycznia. Do 23 grudnia czynny jest Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Staromiejskim.

PIĄTEK, 20 GRUDNIA

• godz. 19.00 Marzenia Bez Granic, Lizard King, bilety 10 zł
To już trzecia edycja Marzeń Bez Granic i tym samym trzeci koncert charytatywny na który zapraszamy 20 grudnia 2013 roku do klubu Lizard King w Toruniu. Wystąpią zespoły: CT, MGM, ZAGADKA. Dużo rocka i jeszcze więcej pozytywnej energii. Tym razem zbieramy pieniądze na realizację marzenia Janusza Radgowskiego maratończyka poruszającego się na wózku inwalidzkim... jego marzeniem jest udział w Maratonie Paryskim. Janusz Radgowski - choruje na cukrzycę, jest osobą niedowidzącą, przeszedł przeszczep nerki, amputację nogi, porusza się na wózku inwalidzkim. Mimo tylu schorzeń czynnie uprawia sport - w młodości trenował kolarstwo, a dziś bierze udział w maratonach. Jego marzeniem jest udział w maratonie paryskim. Jak sam mówi, chce w ten sposób odkupić swoją trudną przeszłość, odzyskać zaufanie najbliższych i szacunek innych ludzi.

SOBOTA, 21 GRUDNIA

• godz. 11.00-13.00 Ekowigilia, Muzeum Etnograficzne, sala widowiskowa, wstęp wolny

W programie: kiermasz produktów ekologicznych i rękodzieła, prelekcja o zdrowym odżywianiu, opowieści o świątecznych zwyczajach ludowych, degustacja potraw wigilijnych. Organizatorzy: MET, Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych Ekołan, Agencja Rynku Rolnego.

• godz. 12:00, Spotkanie z Katarzyną Kluczwajd, Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej, wstęp wolny

Promocja książki Katarzyny Kluczwajd „Toruńskie teatry świetlne, czyli kina, wytwórczość filmowa i miejscowe gwiazdy 1896-1939. O kulturze czasu wolnego dawnych torunian”.

Ta pierwsza monografia dziejów kina w Toruniu, od prapoczątków do końca Drugiej Rzeczypospolitej, otwiera oczy na magię kina. To książka ważna dla dziejów kinematografii, ale też dla upowszechniania wiedzy o sztuce i kulturze w Polsce, z wyraźnym akcentem regionalnym, co pozwala widzieć je w szerszym kontekście społecznym. Publikacja zaraża entuzjazmem dla tej dziedziny sztuki, kultury i komunikacji społecznej we wszystkich jej wymiarach.

Prezentowany jest tu obraz kultury dnia codziennego Torunia w latach 1896-1939 uzmysławia tempo i znaczenie przemian kultury i komunikacji społecznej na przełomie XIX i XX w., porównywalne do dzisiejszej rewolucji Internetu. Obok wprowadzenia w kwestie terminologii i dzieje kina, adresowanego do osób nie zajmujących się tą problematyką na co dzień, znajdziemy tu informacje na temat form rozrywek typowych dla XIX w. i przełomu XIX i XX w. Rys historyczny toruńskich kinematografów ukazano na tle tej branży i kultury w Polsce, z zaakcentowaniem wątków lokalnych (filmy, gwiazdy, szkoły, wytwórnie). Opis kin w układzie topograficzno-chronologicznym pozwala prześledzić dzieje poszczególnych przybytków X Muzy, długie trwanie tradycji kinowych w niektórych miejscach.

Książka napisana przystępnym językiem, ze wstawkami tekstów z epoki ubarwiającymi czytanie, frapującymi tytułami rozdziałów, smaczkami językowymi archaicznego języka polskiego. Ma oryginalną formę edytorską. Korzystanie z obszernego materiału ułatwiają aneksy oraz indeksy.

Katarzyna Kluczwajd – przede wszystkim torunianka – z urodzenia, przekonania i wyboru. Zawodowo muzealnik, historyk sztuki (rzemiosło artystyczne / sztuka użytkowa, sztuka Torunia i ziemi chełmińskiej), popularyzator sztuki, regionalistka, redaktor, edytor. Autorka licznych publikacji fachowych. Społecznie – członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki (chwilowo prezes Oddziału Toruńskiego).

Współautorka m.in. „Dziejów sztuki Torunia”, pierwszej monografii sztuki miasta od 1933 roku, książki wyróżnionej w IX edycji Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2009) oraz nagrodzonej Złotą Karetą dziennika „Nowości” (2010). Książki poświęcone Toruniowi: „Toruń jest... jaki? Wizja miasta zależy od Ciebie” (Toruń 2010, wraz z Andrzejem R. Skowrońskim), „Toruń między wojnami. Opowieść o życiu miasta” (Łódź 2011), stanowią wyraz fascynacji moim miastem. Zapraszam do zanurzenia się w realiach życia Torunia i torunian przed laty.

• godz. 16.00 Wigilia Miejska, Rynek Nowomiejski
Koncerty kolęd, animacje dla dzieci, konkursy z nagrodami i świąteczny poczęstunek dla uczestników — tegoroczna Wigilia Miejska, która odbędzie się w sobotę, 21 grudnia 2013 roku na Rynku Nowomiejskim w Toruniu, zapowiada się wyjątkowo!

Tegorocznemu wigilijnemu spotkaniu prezydenta Torunia Michała Zaleskiego z mieszkańcami, które rozpocznie się o godzinie 16.00, będzie towarzyszyła świąteczna oprawa muzyczna: koncerty kolęd w wykonaniu Chóru Nauczycielskiego „Con Anima” i scholi dziecięcej „PueriVox”. Pastorałki i piosenki świąteczne zaśpiewa młoda, utalentowana wokalistka Michalina Zwierzychowska.

Nie zabraknie konkursów z nagrodami, warsztatów z niespodziankami i spotkania ze Świętym Mikołajem. Starsi uczestnicy Wigilii będą mogli wygrać świąteczne choinki, a dzieci — prezenty. - Pierwsze kolędy i pastorałki usłyszymy w wykonaniu Orkiestry Zespołu Szkół Samochodowych, której występ rozpoczynający się o godzinie 15.30 zainauguruje cykl koncertów muzycznych „Kolędowanie przy Szopce Bożonarodzeniowej”. Jak co roku, na Rynku Nowomiejskim zapanuje magiczna atmosfera Świąt Bożego Narodzenia — zapowiada Mateusz Czyżniewski z Toruńskiej Agendy Kulturalnej, która współorganizuje wydarzenie.

Podczas Wigilii mieszkańcy i zaproszeni goście zostaną poczęstowani tradycyjnymi wigilijnymi potrawami: pierogami z kapustą i grzybami, gorącym barszczem, kapustą z grzybami oraz ciastami.

Uczestnicy Wigilii będą mogli podzielić się opłatkiem oraz wspólnie zaśpiewać kolędy. - Na najmłodszych uczestników czekać będą symboliczne paczki ze słodyczami - dodaje Agnieszka Wiśniewska z Biura Toruńskiego Centrum Miasta.

Wyjątkowym akcentem plenerowej Wigilii będzie zaplanowane na godzinę 16.00 zapalenie gwiazdy filipińskiej, będącej symbolem solidarności z Filipińczykami poszkodowanymi przez listopadowy tajfun. Akcję umieszczania takich tradycyjnych filipińskich gwiazd w polskich miastach prowadzi Polska Akcja Humanitarna.

O godzinie 16.00 Prezydent Miasta Torunia oraz Biskup Toruński złożą mieszkańcom świąteczne życzenia, podzielą się opłatkiem oraz zasiądą wraz z nimi do wigilijnego stołu.
• godz. 18.00 Słuchalnia/ Muzyczne Znaki Czasu: Śpiewaczka i komputer, Centrum Sztuki Współczesnej

Spotkanie z Blanką Dembosz i Mateuszem Ryczkiem. Goście opowiedzą o spotkaniu głosu Blanki z komputerem Mateusza i o twórczych konsekwencjach swojej współpracy nad utworem Miedziane niebo, wykonanym podczas listopadowego koncertu. Odniosą się także do problemu styku najbardziej cielesnego, naturalnego instrumentu, jakim jest ludzki głos, z technologią komputerową, opisując niezwykle intrygującą a w muzyce nowej jakże popularną interakcję natury i techniki, emocji i rozumu. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Burzyńska, a publiczność będzie mogła włączyć się do rozmowy.

NIEDZIELA, 22 GRUDNIA

• godz. 16.00 Kolędowanie przy Szopce Bożonarodzeniowej: kolędowanie karaoke, Rynek Nowomiejski
CZWARTEK, 26 GRUDNIA
• godz. 16.00 Kolędowanie przy Szopce Bożonarodzeniowej: kapela góralska, Rynek Nowomiejski
• godz. 17.00 XI Toruński Wieczór Kolęd, Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego, wstęp wolny

Już po raz jedenasty, tradycyjnie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, kolędy zagoszczą w Ratuszu. Zespół wokalno-instrumentalny Claritas (w składzie: Aleksandra Okoniewicz, Agnieszka Brzezińska, Wojciech Chachuła, Wiesław Błaszkiewicz, Waldemar Grupa), któremu w tym roku towarzyszyć będzie zespół kameralny PortamusGaudium pod dyr. Agnieszki Brzezińskiej wraz z organizatorami wprowadzi przybyłych w prawdziwie świąteczny nastrój.

Każdego roku na wspólnym kolędowaniu tłumnie gromadzą się całe rodziny, które w ten sposób przedłużają świąteczną radość i włączają w nią kolejne pokolenia: na toruńskim kolędowaniu spotykają się dzieci, młodzież i starsi, mieszkańcy Torunia i goście odwiedzający miasto. Mają okazję wyśpiewać piękne, polskie kolędy do ostatniej zwrotki (organizatorzy zapewniają tekst), w ciekawej aranżacji opracowanej przez zespół Claritas.

Jednym z ważnych osiągnięć Toruńskiego Wieczoru Kolęd jest nie tylko przypomnienie wielu zapomnianych już dzisiaj kolęd, tradycji świątecznych naszego regionu czy innych krajów na świecie, ale także wprowadzenie teologiczne do kolęd, nad którym czuwa Wydział Teologiczny UMK. Z bogatego skarbca wydobyte zostają prawdziwe perły muzyki i głębokiej treści, śpiewane w zadumie i z radością.Urząd Miasta Torunia

Wały Gen. Sikorskiego 8
87-100 Toruń

http://www.torun.pl
informacje prasowe
tekst dostarczony za pomocą
systemu pr.otwarty.pl


Artykuły oraz zdjęcia umieszczone w portalu Otwarty.pl są chronione prawami autorskimi. Redakcja Otwarty.pl nie ponosi odpowiedzialności
za treść wypowiedzi zamieszczanych na forum oraz w komentarzach artykułów.
© 2007-2013 otwarty.pl - portal internetowy
kontakt z redakcją