Bezpieczne dziecko w sieci - Ranking kontroli rodzicielskiej 2020

Bezpieczne dziecko w sieci - Ranking kontroli rodzicielskiej 2020

- Kategorie : Poradniki

Internet stał się źródłem wielu możliwości – korzystania z rozrywki i pozyskiwania informacji o całym świecie. Z tej zdobyczy techniki korzystają praktycznie osoby ze wszystkich przedziałów wiekowych, również dzieci. Nie możemy im zabraniać korzystania z sieci www – lepiej edukować je w tym zakresie i kontrolować niż całkowicie zakazać. Właściwa kontrola rodzicielska może spowodować, że dziecko nauczy się korzystać z internetu we właściwy sposób. Od najmłodszych lat, gdy dziecko korzysta z komputera, internet powinien kojarzyć się z czymś dobrym - narzędziem, które otwiera nowe możliwości. Nie pozostawiajmy jednak dziecka samego w sieci, bo w dużej mierze to od nas zależy, na jakie treści natknie się w internecie. Jak więc korzystać z kontroli rodzicielskiej i jaki program wybrać do ochrony dziecka?

Co to jest kontrola rodzicielska?

Kontrola rodzicielska to szereg opcji możliwych do wdrożenia w telewizji satelitarnej, smartfonach, komputerach, które pozwalają na wybór treści, z jakimi dziecko będzie mogło się zetknąć podczas korzystania z urządzeń elektronicznych. W większości przypadków kontrola rodzicielska dotyczy głównie przeglądania internetu, gdzie podopieczny może natknąć się na różnego rodzaju treści, nie zawsze odpowiednie, bo propagujące np. wulgaryzmy, nagość, przemoc, używki, produkty przeznaczone dla dorosłych odbiorców.

Kontrola rodzicielska - jak działa, co daje?

Założenie tzw. blokady rodzicielskiej to bardzo mądre posunięcie. W wirtualnym świecie dziecko może trafić na najróżniejsze materiały, także te nieadekwatne do jego wieku. Wiele witryn www lepszej jakości prosi o potwierdzenie wieku przez użytkownika, jednak nawet dziecko bez problemu może zaznaczyć, że ma ukończone 18 lat i dostać się do nieodpowiednich treści. Kontrola rodzicielska pozwala na ograniczenie dostępu dziecka do niepożądanych witryn, ale również tak jak w przypadku telefonów komórkowych, w ogóle pomaga określić stopień dostępu do internetu, czy wyznaczyć czas jaki dziecko spędzi przed ekranem. Wszystkie te zabiegi mają służyć bezpieczeństwu podopiecznego, jego zrównoważonemu rozwojowi i większej kontroli rodziców, którzy będą mieli wpływ na styl spędzania czasu w internecie wybrany przez młodego internautę czy widza.

Kontrola rodzicielska - jak założyć?

Podstawowe opcje kontroli rodzicielskiej oferują same najnowsze urządzenia elektroniczne. Kontrolę można uruchomić w telewizorze, smartfonie czy telewizji kablowej. Wiele zależy tutaj od oprogramowania sprzętu. Jednak większość bardziej szczelnych i zaawansowanych programów jest dodatkowo płatna – w abonamencie lub jednorazowo.

Kontrola rodzicielska - ranking programów 2020

TOP1. KASPERSKY SAFE KIDS

Kaspersky safe kids

Zobacz produkt

To bardzo intuicyjna aplikacja, która pozwala na sterowanie dostępnymi treściami dla dziecka z poziomu aplikacji zainstalowanej u rodzica. Umożliwia to kontrolę stron przeglądanych przez podopiecznego, a także określenie ilości czasu spędzanego w wirtualnym świecie. Raportowanie pozwala na przejrzenie statystyk z aktywności dziecka w sieci. Aplikacja zapamiętuje reguły dotyczące witryn www i wyklucza te, które potencjalnie mogą posiadać niepożądane treści. Oprócz tego rodzic może sprawdzić, gdzie znajduje się pociecha dzięki lokalizacji GPS.

       NORTON 360 PREMIUM

Program oprócz funkcji antywirusa może również służyć do kontroli rodzicielskiej. Pozwala na pełną kontrolę poczynań dziecka w sieci. Pomaga kontrolować przeglądane treści na komputerze, tablecie i smartfonie. Program rejestruje witryny, które odwiedza dziecko i na podstawie ustawień blokuje te z niewłaściwym przekazem dla najmłodszych. Rodzice mogą również kontrolować ilość czasu spędzanego przed ekranem urządzenia. Ponadto program rejestruje hasła w wyszukiwarce jakie wpisuje dziecko, aby rodzic mógł poznać trendy w jego zainteresowaniach i skierować rozmowę czy edukację pociechy na odpowiednie tory.

       G DATA INTERNET SECURITY

Kolejne oprogramowanie, które skutecznie pomaga rodzicom kontrolować treści, które docierają do dziecka, a także czas jaki spędza przed ekranem smartfona czy komputera. Program pozwala na ustawienie takich opcji jak blokowanie nieodpowiedniego tytułu strony, metatagów, URL czy całego tekstu dostępnego na witrynie. Oprócz tego można zadziałać w drugą stronę i pozwolić dziecku na przeglądanie jedynie witryn z danej kategorii.

       ESET Smart Security Premium

To kolejny antywirus, który dodatkowo pozwala na wybranie treści dozwolonych dla dzieci. Na wstępie rodzice mogą zablokować dostęp do 40 rodzajów wstępnie zdefiniowanych kategorii treści, a także 140 podkategorii witryn internetowych. Kontrolę rodzicielską można uruchomić ręcznie na dwa sposoby. Aby można było sprawować kontrolę należy uruchomić również zaporę, sprawdzanie protokołu HTTP i filtrowanie zawartości stron www.

       Bitdefender Family Pack 2020

To pakiet zabezpieczeń, który pomaga chronić całą rodzinę. Jeden program pozwala na ochronę aż do 15 urządzeń w gospodarstwie domowym. Kontrola rodzicielska filtruje niepożądane treści. Wystarczy utworzyć konto młodego użytkownika i zdefiniować kilka zasad bezpieczeństwa. Produkt automatycznie się aktualizuje, dzięki czemu użytkownicy są w pełni bezpieczni od zagrożeń płynących z sieci.

Udostępnij

Dodaj komentarz