Jaki antywirus wybrać? Ranking antywirusów 2020

Jaki antywirus wybrać? Ranking antywirusów 2020

- Kategorie : Testy i recenzje

Jednym z niezbędnych elementów komputerowego oprogramowania jest wybór dobrego antywirusa. Zagrożenie może nadejść z różnych stron – z nośników w postaci płyt CD, pendrive czy zewnętrznych dysków. Niemal każdy z nas korzysta także z internetu, w którym można spotkać najwięcej wirusów. Możemy zainfekować nimi komputer podczas wchodzenia na nieautoryzowane strony www, podczas pobierania plików z podejrzanych źródeł czy otwierania załączników dołączonych do wiadomości. Zagrożenie czyha z wielu stron. W przypadku zainfekowania komputera możemy narazić się na bardzo nieprzyjemne skutki. Najpoważniejszymi z nich jest wykradzenie danych czy wyczyszczenie konta. Udowodnienie winy hakerów zazwyczaj jest bardzo trudne i trwa dość długo, przez co skutki internetowego ataku możemy odczuwać przez wiele miesięcy i lat. Aby jednak móc bezpiecznie korzystać z sieci dysponujemy bardzo dobrej klasy antywirusami, które są w stanie nas ochronić. Jak działają antywirusy i który najlepiej wybrać?

Czym jest antywirus?

Antywirus to specjalne oprogramowanie przeznaczone na komputery lub smartfony, który ma je zabezpieczyć przed złośliwym oprogramowaniem tzw. malware. To cały zbiór programów, które mogą nam zaszkodzić jak złośliwe oprogramowanie, robaki internetowe, trojany, programy szpiegujące. Każdy system komputerowy posiada wady i luki, przez które może zostać zaatakowany, dlatego zawsze przy okazji zakupie nowego sprzętu warto pomyśleć o odpowiednim antywirusie. Warto wyobrazić sobie, że codziennie powstają dziesiątki nowych rodzajów wirusów (także przez to, że przechowujemy na urządzeniach elektronicznych coraz ważniejsze informacje). Twórcy oprogramowania antywirusowego oczywiście dążą do tego, aby ich programy były jak najbardziej szczelne i wyłapywały jak najwięcej anomalii w systemie. Aby móc się chronić przed wirusami warto korzystać z antywirusów, których baza danych jest nieustannie poszerzana i aktualizowana. Warto również wybierać jak najnowsze oprogramowanie z bieżącego roku.

Jak działają antywirusy?

Antywirusy są wyposażone w bazę danych, sygnatury, a także odpowiednie algorytmy. Na ich podstawie z jednej strony skanują system operacyjny w poszukiwaniu plików zawierających złośliwe oprogramowania, a także rozpoznają niestandardowe zachowania w sieci czy systemie operacyjnym. Jeśli na dysku zostanie znaleziony plik, który wykazuje potencjał co do swojej złośliwości, program stara się zneutralizować zagrożenie. Kolejny sposób na wyłapanie malware to kontrola nad zachowaniami poszczególnych programów systemu. Gdy program zachowuje się w podejrzany sposób, np. uruchamia się bez wiedzy użytkownika, przeszukuje system, próbuje aktywować inne pliki, użytkownik zostanie o tym poinformowany. Rozwiązanie to pozwala wyprzedzić działanie złośliwego oprogramowania poprzez wyłapywanie potencjalnego zagrożenia, które jeszcze nie musiało zostać zdefiniowane w bazie antywirusa. Użytkując sprzęt elektroniczny zarówno na potrzeby własne, jak i w całych firmach warto od razu zadbać o instalację odpowiedniego antywirusa.

Ranking antywirusów 2020

       AVG ULTIMATE

To jeden z bardzo znanych antywirusów. Z jednej strony dba o ochronę komputera, z drugiej zaś wspomaga jego wydajność. Program składa się z kilku elementów składowych: Internet Security, TuneUp i Secure VPN. Pierwszy z nich służy do wykrywania zagrożenia płynącego z internetu w czasie rzeczywistym. Chroni również kamerę internetową. Drugi składnik programu pozwala na przyspieszenie systemu, usunięcie zbędnych plików, aktualizację oprogramowania, czyszczenie rejestrów, wydłużenie pracy baterii. Dzięki niemu system jest sprawniejszy i bardziej wydajny. Ostatni składnik pozwala na zabezpieczenie połączenia sieci Wi-Fi, ochronę adresu IP, a także ukrywanie swojej aktywności w sieci. AVG ULTIMATE jest kompatybilny ze wszystkimi funkcjonującymi na rynku systemami – Windows, OSX, Adroid 5.0 i wyżej, iOS. Antywirusa można zainstalować zarówno na komputerze jak i smartfonie. To gwarancja bardzo dobrej i szczelnej ochrony sprzętu.

       BITDEFENDER TOTAL SECURITY 2020

To kolejny bardzo chętnie kupowany program antywirusowy. Bitdefender Total Security 2020 zbiera bardzo pozytywne opinie od użytkowników. Program ten w ogóle nie wpływa na szybkość systemu – dzięki niewielkim rozmiarom nie obciąża ponadto pamięci i pozwala zachować pełną wydajność. Program można zainstalować aż na 4 różnych systemach operacyjnych przeznaczonych zarówno do telefonów jak i komputerów. Kupując program można przy pomocy jednego konta zabezpieczyć aż 10 różnych urządzeń – w tej cenie nie otrzymamy programu oferującego ochronę aż dla takiej ilości sprzętu. Antywirus wykorzystuje sztuczną inteligencję i inne technologie zabezpieczające urządzenia przez atakami z zewnątrz. Bitdefender Total Security 2020 zapewnia ochronę danych na najwyższym poziomie, zabezpiecza przed zagrożeniami, a także posiada tryb ratunkowy, chroniący komputer przed zarażeniem rootkitami i innymi skomplikowanymi wirusami. 

       ESET SMART SECURITY PREMIUM

Antywirus Eset również należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych oprogramowań. Klasa Premium to najbogatszy pakiet chroniący systemy operacyjne. Program pozwala na szyfrowanie plików i dysków, co zapewnia im dodatkowe bezpieczeństwo. Program zarówno nieustannie skanuje system w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń, jak i zapewnia maksymalną wydajność systemu. Oprócz tego pozwala na zabezpieczenie cyfrowej tożsamości – chroni loginy i hasła pozostawiane na stronach, a także płatności online. Pakiet pozwala również na ochronę urządzeń podłączonych do Wi-Fi.

       G DATA INTERNET SECURITY

G Data Internet Security wykorzystuje osiągnięcia sztucznej inteligencji, a także specjalny system do wykrywania zakamuflowanych działań złośliwego oprogramowania. Skaner G Data z łatwością wykrywa działania szyfrujące i ransomware. Moduł Web protection chroni dane wykorzystywane podczas płatności online. Dzięki niemu wszystkie transakcje w sieci, korzystanie z wbudowanych portmonetek, wykorzystywanie PayPal czy korzystanie ze stron banków jest w pełni bezpieczne.

       NORTON 360 DELUXE

Jednorazowy zakup programu pozwala na zabezpieczenie aż 5 urządzeń – komputerów, smartfonów i tabletów. Dzięki niemu ochronę może otrzymać cała rodzina. Program chroni urządzenia przed zewnętrznymi zagrożeniami, umożliwia bezpieczne anonimowe przeglądanie internetu, pozwala na zarządzanie kontrolą rodzicielską nad dziećmi spędzającymi czas w internecie. Oprócz tego antywirus chroni wszystkie hasła wprowadzane na urządzeniach, umożliwia przechowywanie do 50GB kopii zapasowej plików w chmurze, a także wykrywa i blokuje nieautoryzowany dostęp do kamerki internetowej.

Udostępnij

Dodaj komentarz