Jaki program do backupu danych? Ranking TOP 5

Jaki program do backupu danych? Ranking TOP 5

- Kategorie : Testy i recenzje

Urządzenia elektroniczne stale towarzyszą nam w codziennym życiu. Z jednej strony wykorzystywane są do praktycznych czynności, jak dzwonienie czy wysyłanie wiadomości, ale także do rozrywki, surfowania po sieci, robienia zdjęć i słuchania muzyki. Sprzęt wyposażony jest w coraz większą ilość pamięci wbudowanej, którą można jeszcze dodatkowo rozszerzać o karty pamięci. Na telefonach i komputerach przechowujemy całe biblioteki plików – zdjęcia z wakacji, filmy nagrywane podczas rodzinnych uroczystości czy dokumenty niezbędne do pracy. Bez różnicy czy nasze pliki mają charakter prywatny czy też służbowy warto zadbać wcześniej o instalację programu do backupu danych na wypadek awarii telefonu, kradzieży czy innych nieplanowanych wydarzeń. W stworzeniu kopii zapasowej plików mogą pomóc zarówno specjalne programy jak i funkcje dostępne w chmurze. Sprawdź z jakiego oprogramowania warto skorzystać, aby zapewnić sobie najlepszy backup danych.

Co to jest backup danych (kopia zapasowa)?

Backup danych to kopia wszystkich plików przechowywanych na danym urządzeniu. Dzięki niemu możemy skutecznie odtworzyć przechowywanie pliki w razie nieprzewidzianych zdarzeń. Backupy można wykonywać automatycznie (zalecane w przypadku pobierania dużej ilości plików) i ręczne, dla użytkowników, którzy posiadają niewiele danych. Tworzenie automatycznej kopii danych zalecane jest przede wszystkim w różnego rodzaju firmach i instytucjach, ze względu na bezpieczeństwo, a także obowiązujące przepisy jak np. RODO. Z backupu danych warto korzystać na wypadek sytuacji takich jak: wymiana urządzenia na nowszy model, oddanie sprzętu do serwisu, kradzież, a także ewentualna awaria.

Backup bazy danych – Android

Aby samodzielnie móc dokonywać zmian w systemie operacyjnym, w tym wykonać kopię zapasową wszystkich plików w systemie Android, należy dostać się do ustawień na poziomie root. Niekiedy jednak dostanie się do tej opcji skutkuje utratą gwarancji ze strony producenta, dlatego to rozwiązanie nie jest polecane w przypadku nowych urządzeń. W funkcjach root znajduje się także możliwość usuwania plików systemu, dlatego niewprawni użytkownicy nie powinni decydować się na jej uruchomienie, gdyż zamiast poprawnie wykonać backup danych, mogą skasować pliki zapewniające stabilność całego systemu. Lepiej więc korzystać z gotowych programów przeznaczonych do tworzenia kopii zapasowej.

Backup bazy danych – iPhone

Użytkownicy iPhone mają natomiast możliwość skorzystania z chmury dostępnej w ramach iCloud. Tworzenie backupu trzeba jednak wykonywać ręcznie – o czym z pewnością zapomnimy po pewnym czasie. A kiedy okaże się, że potrzebujemy aktualnej bazy danych okaże się, że już nie mamy do niej dostępu.

Backup bazy danych - Windows 10

Kopię zapasową można również samodzielnie wykonać w Windows 10. Wymaga to jednak postępowania krok po kroku zgodnie z instrukcją. Mniej zaawansowani użytkownicy mogą z tym sobie nie poradzić. Podobnie jak w przypadku pozostałych systemów kopię zapasową musimy wykonywać ręcznie.

Backup bazy danych - ranking programów

       ASHAMPOO BACKUP 2020

To bardzo intuicyjne narzędzie do tworzenia kopii zapasowej. Umożliwia tworzenie kopii całych dysków i grup plików. W przypadku poważnej awarii całego systemu, istnieje możliwość przywrócenia kopii ze specjalnego nośnika ratunkowego. Wygodną opcją jest możliwość ustawienia stałego wykonywania kopii np. danego dnia tygodnia, miesiąca lub nawet codziennie o ustalonej godzinie. Automatyzacja zapewnia ciągłą aktualizację bazy danych. Oprogramowanie działa w tle, dzięki czemu nie obciąża systemu.

       ACRONIS CYBER BACKUP STANDARD WORKSTATION

To program, który zapewnia najłatwiejsze, najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze tworzenie kopii zapasowych. Dzięki niemu można chronić wszystkie pliki na komputerach z systemem Windows. Sprzęt pozostaje bezpieczny wobec zagrożeń  związanych z danymi, w tym awariami sprzętu i oprogramowania, przypadkowym usunięciem plików i cyberatakami. Dzięki zaledwie kilku krokom można chronić swoje dokumenty, prezentacje, teksty oraz inne dane osobiste, oszczędzając przy tym pieniądze i niepotrzebny stres, wywołany możliwym skasowaniem wszystkich danych.

       ACRONIS CYBER BACKUP OFFICE 365

To oprogramowanie, które pozwala na utworzenie kopii zapasowej plików na wypadek błędów użytkowników, nieumyślnego usunięcia plików czy ataków złośliwego oprogramowania. Możemy utworzyć backup następujących danych: plików, ustawień użytkownika, maili, załączników, kontaktów, zadań, skrzynek pocztowych i kalendarza. To wygodne rozwiązanie przenoszące pliki do niezawodnej chmury. Potrzebne pliki można pobierać prosto z kopii zapasowej i od razu na nich pracować.

       NORTON 360 DELUXE

Norton 360 Deluxe oprócz antywirusa dostarcza również możliwość tworzenia kopii zapasowej. Program w wersji Deluxe pozwala na przechowywanie do 50GB plików w chmurze. Wygodne rozwiązanie pozwala na ochronę danych przed awarią dysku twardego, kradzieżą urządzenia lub atakiem złośliwego oprogramowania. Program nie obsługuje systemu iOS.

       ASHAMPOO BACKUP PRO 14

To oprogramowanie, które pozwala na nieustanną kontrolę plików, a także samodzielne sprawdzanie nośników kopii zapasowej – dzięki czemu nie ma z nim miejsca na błędy pojawiające się w kopiach. Program pozwala na natychmiastowe przenoszenie plików do chmury, a także ich odtwarzanie. Ashampoo Backup Pro 14 umożliwia wgląd we wszystkie przechowywanie pliki i dane oraz wybór, które z nich mają być skopiowane.

Udostępnij

Dodaj komentarz