Jak odzyskać utracone dane z dysku?

Jak odzyskać utracone dane z dysku?

- Kategorie : Poradniki

Żyjemy w czasach, w których wykorzystanie technologii informatycznych w życiu codziennym lub zawodowym rozpowszechniło się na niebywałą skalę. Fakt ten niesie ze sobą ogromne oszczędności, wygodę oraz bezpieczeństwo. Mimo wszystko zdarzają się sytuacje, gdy dane zapisane na określonym nośniku zostają utracone. Jak je odzyskać?

 

Odzyskiwanie danych - co to jest?

Odzyskiwanie danych to proces polegający na przywróceniu dostępu do danych zgromadzonych na dowolnym nośniku, które w wyniku uszkodzeń programowych lub sprzętowych zostały utracone. Zagadnienie to w ostatnich latach stało się jedną z wielu profesji współczesnej informatyki. Aktualne badania wykazują, że aż 90% wszelkich dokumentów tworzonych jest w postaci elektronicznej, z czego niemalże 3/4 nigdy nie jest drukowane. Co więcej, wraz z rozwojem informatyki oraz upowszechnianiem się urządzeń mobilnych, obie liczby pną się ku górze. Warto wyrobić w sobie nawyk tworzenia kopii zapasowych ważnych dokumentów. Przechowywanie plików na wydzielonej partycji dysku bądź na innych nośnikach jest łatwym sposobem zabezpieczenia danych wysokiego ryzyka.

 

Jak odzyskać utracone dane?

Kluczową kwestią w temacie skutecznego odzyskiwania usuniętych danych jest natychmiastowe zaprzestanie korzystania z komputera lub innego urządzenia z wbudowaną pamięcią. Unikniemy w ten sposób nadpisania usuniętych plików, które mogłoby się przyczynić do bezpowrotnej utraty ważnych dokumentów. Poniżej przedstawiamy sprawdzone metody odzyskiwania danych z dysku, telefonu oraz pendriva.

 

Odzyskiwanie danych z dysku

Spośród wszystkich dostępnych nośników danych największą popularnością cieszą się dyski twarde. To właśnie na nich jest zapisywane ponad 80% wszystkich informacji. Nie ulega wątpliwości, że dysk twardy powinien pozostawać pod stałą obserwacją użytkowników. Coraz wolniejsza praca dysku, problemy z dostępem do danych czy nietypowe odgłosy dochodzące z owego nośnika mogą zwiastować jego nieuchronną awarię. Wspomniane sygnały powinny skłonić danego użytkownika do jak najszybszego utworzenia kopii zapasowej informacji zgromadzonych na dysku. A co zrobić w sytuacji, gdy kopia zapasowa nie powstała, a dane już przepadły? Czy istnieje skuteczny sposób na odzyskiwanie danych z dysku?

 

Dane usunięte z dysku w rzeczywistości nie są kasowane lecz oznaczane jako usunięte i przygotowane do nadpisania. Dopóki ten proces nie nastąpi, można je w prosty sposób odzyskać. W pierwszej kolejności należy sprawdzić rozwiązanie najbardziej banalne, aczkolwiek często skuteczne. Wiele usuniętych wcześniej plików można odnaleźć w systemowym Koszu. Jeśli jest tak również w Twoim przypadku, wystarczy zaznaczyć dane pliki i kliknąć na nie prawym przyciskiem myszki, a następnie wybrać opcję PRZYWRÓĆ. Co zrobić gdy określonych plików nie znajdziemy w koszu? Wówczas można skorzystać z opcji przywracania kopii zapasowej w systemie Windows. W zależności od wersji posiadanego systemu należy:

  • kliknąć prawym przyciskiem myszy na folder, w którym znajdował się dany plik i wybrać opcję PRZYWRÓĆ POPRZEDNIE WERSJE, a następnie wybrać jedną z nich i kliknąć PRZYWRÓĆ;
  • otworzyć folder, w którym znajdował się usunięty plik i wybrać opcję HISTORIA > POPRZEDNI, by zlokalizować utracony plik, a następnie kliknąć PRZYWRÓĆ.

Jeśli i ten zabieg nie przyniesie efektu, należy sięgnąć po jeden z programów do odzyskiwania danych.

Odzyskiwanie danych z telefonu

Większość z nas posiada co najmniej jedno urządzenie w postaci smartfona, na którym przechowywane są zdjęcia, filmy czy inne ważne dokumenty. Wiele osób miało okazję przekonać się, jak bardzo bolesna może być utrata tych plików w przypadku awarii lub rozbicia telefonu. Sprawa jest prosta w momencie, gdy mamy aktywowaną synchronizację danych w chmurze. Wówczas, gdy dojdzie do awarii telefonu, wystarczy uruchomić inne urządzenie i zalogować się na swoje konto Google. Kolejna opcja to debugowanie, które pozwala przenieść pliki ze smartfona na komputer, za pośrednictwem kabla USB, bez konieczności potwierdzania operacji na wyświetlaczu telefonu. Powyższe rozwiązanie ma jednak pewien haczyk. Mogą z niego skorzystać jedynie ci, którzy odpowiednio wcześniej zadbali o aktywowanie opcji debugowania w telefonie oraz zapisanie określonego komputera jako zaufane urządzenie. Ostatnia opcja to skorzystanie ze sprawdzonego programu do przywracania utraconych plików z telefonu.

 

Odzyskiwanie danych z pendrive

Gdy dostrzeżemy, że pliki na naszym pendrivie są uszkodzone, należy odłączyć nośnik pamięci od urządzenia i podłączyć dopiero wtedy, gdy będziemy gotowi na proces ich odzyskiwania. Nie należy nadpisywać zmian ani formatować pamięci. Zastosowanie tych prostych rad zwiększa prawdopodobieństwo całkowitego odzyskania plików. Przywracanie danych rozpoczynamy od uruchomienia wybranego oprogramowania oraz wskazania z listy dysku, na którym znajdowały się usunięte pliki. Kolejne kroki to wyszukanie i wybór konkretnych danych, wskazanie miejsca ich ponownego zapisu oraz rozpoczęcie procesu przywracania.

 

Odzyskiwanie danych - programy

Jeśli przedstawione powyżej metody nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, wówczas niezbędne okaże się użycie specjalnego oprogramowania do odzyskiwania utraconych plików. Jedną z polecanych i skutecznych aplikacji jest Ashampoo Undeleter. Program ma na celu wykonanie głębokiego skanowania urządzenia w celu odzyskania danych. Główną zaletą Ashampoo Undeleter jest prosta obsługa, do której nie jest potrzebna żadna profesjonalna wiedza z zakresu informatyki. Poniżej przedstawiamy kolejne kroki postępowania.

 

  1. Uruchomienie programu oraz wskazanie dysku, na którym znajdowały się usunięte pliki.
  2. Rozpoczęcie procesu wyszukiwania (przycisk SZUKAJ).
  3. Przegląd zaprezentowanej listy plików, obejmującej informacje o rozmiarze, rozszerzeniu i stopniu nadpisania każdego dokumentu.
  4. Wybór konkretnych danych wymagających odzyskania oraz wskazanie miejsca ponownego zapisu.
  5. Rozpoczęcie procesu przywracania (przycisk PRZYWRÓĆ).

 

Utrata danych w niejednym przypadku może się okazać sporym utrapieniem. Jak się jednak okazuje nie jest to sytuacja bez wyjścia a utracone dane można odzyskać na kilka prostych sposobów.

Produkty powiązane

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz