Najlepsze programy do grafiki wektorowej

Najlepsze programy do grafiki wektorowej

- Kategorie : Testy i recenzje

Tworzenie grafiki wektorowej jest procesem nieco bardziej skomplikowanym niż w przypadku grafiki rastrowej, jednak gwarantuje ogromny wachlarz możliwości. Czym jest grafika wektorowa, jakie są jej zalety oraz co ją odróżnia od grafiki rastrowej?

 

Czym jest grafika wektorowa?

Grafika wektorowa, nazywana inaczej obiektową, jest jedną z dwóch głównych rodzajów grafiki komputerowej. Polega na opisaniu obrazu za pomocą elementów zwanych prymitywami, w skład których wchodzą figury geometryczne, takie jak odcinki, okręgi, wielokąty itp. Obiekty mogą być rozmieszczone nie tylko w dwu- ale także trójwymiarowym układzie współrzędnych, wówczas mamy do czynienia z bryłami geometrycznymi. Każdy z elementów graficznych jest opisany za pomocą różnych parametrów, takich jak współrzędne końców odcinka, współrzędne środka i długości promienia okręgu, stopień przezroczystości czy grubość i kolor linii. Szerokie zastosowanie sekwencji poleceń oraz wyrażeń matematycznych, które rozmieszczają prymitywy w danej przestrzeni wskazują, że grafika ta w dużej mierze oparta jest na matematyce. Ten rodzaj grafiki oferuje możliwość nieograniczonego skalowania obrazów bez uszczerbku na ich jakości. Najlepiej sprawdzi się w przypadku prostych obrazów o małej ilości detali. Przykładem może być logo marki, które zachowa swoją jakość zarówno na małej wizytówce, jak i dużym billboardzie. Co jeszcze możemy powiedzieć o wadach i zaletach grafiki wektorowej?

 

Do najważniejszych zalet grafiki wektorowej zaliczamy:

-       skalowalność bez uszczerbku na jakości obrazu,

-       szerokie możliwości przekształcania obrazu poprzez zmianę definiujących go parametrów,

-       opis przestrzeni trójwymiarowych,

-       możliwość szybkiej i prostej konwersji na obraz rastrowy,

-       mniejszy rozmiar plików w przypadku wykresów, logo czy schematów.

 

Wśród podstawowych wad grafiki wektorowej wymienia się:

-       długi proces przetwarzania grafiki,

-       dużą wagę złożonych obrazów,

-       nieopłacalność obliczeniową konwersji na obraz rastrowy (w niektórych przypadkach),

-       brak zastosowania w przypadku tworzenia fotorealistycznych, wielobarwnych obrazów.

 

Grafika wektorowa a rastrowa

Główną domeną grafiki obiektowej jest swobodna zmiana rozmiaru obrazu bez uszczerbku na jego jakości. Jest to możliwe dzięki zapisaniu grafiki w formacie kodu matematycznego. A jak to wygląda w przypadku grafiki rastrowej? Grafika bitmapowa, bo tak się inaczej nazywa, generuje obraz w oparciu o dane cyfrowe zawarte w pikselach. Obrazy tworzone przy jej pomocy wykorzystują odpowiednio zabarwione piksele rozmieszczone na pionowo-poziomej siatce (bitmapie). Charakteryzuje się ona płynnymi przejściami kolorystycznymi i dużą różnorodnością barw. Powyższy rodzaj grafiki świetnie się sprawdzi w fotografii czy szczegółowych ilustracjach. Warto jednak zauważyć, iż znaczne przybliżenie obrazu rastrowego skutkuje rozmyciem linii oraz ukazaniem się poszczególnych pikseli, przez co grafika traci na swojej jakości. Aby obraz prezentował się idealnie w dowolnej rozdzielczości i na dowolnym ekranie, należy użyć projektowania wektorowego.

 

Grafika wektorowa - programy

Tworzenie grafiki wektorowej wymaga użycia specjalistycznych programów graficznych. Dostępne na rynku oprogramowania, płatne lub darmowe, wymagają pewnego zakresu umiejętności i wiedzy, jednak nie są zanadto skomplikowane. Do sprawdzonych i najczęściej wykorzystywanych programów możemy zaliczyć Adobe Illustrator CC oraz CorelDraw.

 

Adobe Illustrator CC

Program Adobe Illustrator CC dysponuje niezliczoną ilością precyzyjnych narzędzi do rysowania oraz innymi przydatnymi funkcjami. Jedną z nich jest dopasowanie interfejsu do indywidualnych preferencji każdego użytkownika. Inne przydatne narzędzia, na które warto zwrócić uwagę, to Live Trace umożliwiające błyskawiczne konwertowanie obrazów na grafikę wektorową oraz Live Color do prostej i sprawnej zmiany kolorystyki. Co więcej, drugie z opisanych narzędzi umożliwia zachowanie idealnych proporcji pomiędzy różnymi kolorami w projekcie. Kolejną zaletą Illustratora jest funkcja realistycznego pędzla o zmiennej grubości oraz możliwość jej skrupulatnego doboru w dowolnym punkcie grafiki. Na korzyść nowego programu przemawia także kompatybilność z resztą programów Adobe oraz możliwość obsługi plików graficznych o dowolnym rozszerzeniu.

 

CorelDraw

Ten znany i ceniony produkt kanadyjskiej firmy Corel Corporation oferuje szereg funkcji przydatnych w pracy zarówno początkujących jak i doświadczonych grafików. Jednym z ciekawszych narzędzi tego pakietu jest Color Harmonies, które za pomocą jednego kliknięcia wyczaruje paletę kolorów dopełniających dla wskazanej barwy. Użytkownik ma także tutaj możliwość modyfikowania palety kolorów, zachowując przy tym odpowiednią różnicę między poszczególnymi odcieniami. Aby ułatwić grafikom pracę, twórcy programu zadbali o możliwość zapisu ulubionych stylów, które z powodzeniem można wykorzystać w trakcie realizacji kolejnych projektów.

Produkty powiązane

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz