Program graficzny. Jaki program do rysowania wybrać?

Program graficzny. Jaki program do rysowania wybrać?

- Kategorie : Testy i recenzje

Grafika rastrowa a grafika wektorowa

Ze względu na oczekiwany efekt końcowy oraz charakterystykę obrazu, grafik może tworzyć swoje prace w oparciu o programy do grafiki rastrowej bądź wektorowej. Czym różnią się te dwie podstawowe metody pracy? 

  • Grafika rastrowa (bitmapowa) - zapis obrazu w oparciu o dane cyfrowe ulokowane w odpowiednio zabarwionych pikselach. Piksele są rozmieszczone na pionowo-poziomej siatce zwanej bitmapą. Zalety grafiki rastrowej to płynne przejścia kolorystyczne oraz ogromna różnorodność barw. Największym mankamentem jest natomiast fakt, że przybliżenie obrazu skutkuje jego rozmyciem oraz utratą pierwotnej jakości.
  • Grafika wektorowa - ten rodzaj grafiki polega na zapisie obrazu w postaci kodu matematycznego. Obraz jest umieszczony w dwu- lub trójwymiarowym układzie współrzędnych oraz opisany za pośrednictwem prymitywów czyli różnych brył lub figur geometrycznych. Główne atuty tego typu grafiki to swobodna modyfikacja rozmiaru obrazu bez wpływu na jego jakość oraz szerokie możliwości jego przekształcania.

Jakie są najpopularniejsze programy graficzne?

Dzisiejsze programy do tworzenia grafiki komputerowej to prawdziwe technologiczne kombajny. Te potężne narzędzia wymagają sporej ilości czasu do tego, aby opanować ich efektywną i prawidłową obsługę. Efekty są jednak imponujące. Dla osób, które nie są zaprzyjaźnione z interfejsem żadnego profesjonalnego programu graficznego, dobrym rozwiązaniem będzie odłożenie w czasie zakupu fachowego narzędzia. Pierwszym krokiem powinno być w tym przypadku zapoznanie się z budową i funkcjonalnością jednego z podstawowych, darmowych programów do rysowania (np. GIMP). Po oswojeniu się z tematem warto przejść do kolejnego etapu czyli inwestycji w bardziej rozbudowany i zapewniający szerszą funkcjonalność produkt. Narzędzia  cieszące się największą popularnością to programy o intuicyjnym interfejsie, łatwej obsłudze i bogatej funkcjonalności. Oczywiście nie ma na rynku uniwersalnego narzędzia obsługującego każdy rodzaj grafiki komputerowej. Ponadto wiemy, że gdy coś jest “od wszystkiego” to tak naprawdę jest “do niczego”. Przed zakupem konkretnego produktu należy się więc zastanowić, z jakim typem grafiki chcemy mieć do czynienia. 

Popularne programy graficzne do obróbki grafiki rastrowej:

  • Adobe Photoshop,
  • Photoline,
  • Corel Photo-Paint.

Popularne programy graficzne do obróbki grafiki wektorowej: 

  • Adobe Illustrator CC,
  • CorelDraw,
  • Inkscape.

Program do rysowania wektorów

Sprawdzonym programem do rysowania kształtów wektorowych jest Adobe Illustrator CC. Bogactwo precyzyjnych narzędzi a także rozmaite funkcje sprawiają, że aplikacja umożliwia tworzenie złożonych rysunków, które można poddawać łączeniu geometrycznemu, odejmowaniu czy przycinaniu na dowolnym zestawie kształtów. Na szczególną uwagę wśród funkcji Adobe Illustrator CC zasługuje pędzel o zmiennej grubości z możliwością jej modyfikacji w dowolnym punkcie grafiki. Projektowanie rozmaitych obrazów przy pomocy funkcji dostępnych w Illustrator CC okaże się prawdziwą przyjemnością. Aplikacja stanowi idealne narzędzie do tworzenia grafiki różnego rodzaju, od wykresów, ikon czy oryginalnego logo, aż po banery, billboardy czy piękne ilustracje książek. 

Program do rysowania funkcji

Profesjonalne programy graficzne można z powodzeniem wykorzystać do rysowania wykresów rozmaitych funkcji. Podstawą grafiki wektorowej jest umieszczenie opisanego kodem matematycznym obiektu w dwu- lub trójwymiarowym układzie współrzędnych. Wszelkie programy wykorzystywane do obróbki grafiki wektorowej sprawdzą się znakomicie podczas przedstawienia na wykresie różnych typów funkcji matematycznych. Należą do nich Adobe Illustrator CC, Affinity Designer, CorelDraw czy Inkscape.

Program do rysowania na tablecie graficznym

Wypracowanie nici porozumienia pomiędzy komputerem a frywolną duszą artysty może być niemałym wyzwaniem. Idealną pomocą okaże się innowacyjne urządzenie w postaci tabletu graficznego. Wykorzystanie tego narzędzia zapewnia efekt zbliżony do naturalnych warunków pracy artysty. Produkt sprawdzi się zarówno w grafice komputerowej jak i w projektowaniu czy fotografii. Nanoszenie linii, kresek czy innych kształtów odbywa się za pomocą specjalnego rysika działającego na zasadzie zbliżonej do rzeczywistego ołówka czy pędzla. Oznacza to, że grubość kreski zależy chociażby od tego, z jaką siłą nacisku oraz pod jakim kątem poprowadzisz rysik po tablecie. Z zalet płynących z rysowania na tablecie graficznym mogą korzystać osoby pracujące w oparciu o programy zarówno do edycji grafiki rastrowej jak i wektorowej. Sprzęt sprawdzi się doskonale w połączeniu z aplikacją GIMP, Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, Procreate, Corel Painter Essentials oraz wieloma innymi.

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz