dzisiaj jest wtorek, 20 luty 2018

opony, felgi Biznes 
 Sport Najczęściej czytane
Masaż dźwiękiem

opublikowany: poniedziałek, 26 wrzesień 2011 / źródło: Centrum Tańca Ananday

Uzdrawianie dźwiękiem znane jest w kulturze wschodu od ponad 5 tysięcy lat dzięki świętym księgom hinduizmu. Masaż uzyskany za pomocą muzyki gongów i mis tybetańskich pozwala m.in. na pozbycie się napięcia,

bólu, unormowanie ciśnienia tętniczego, a nawet regulację przemiany materii.Od niedawna ta metoda terapeutyczna dostępna jest także w krajach zachodnich.

Masaż dźwiękiem przeprowadza się przy pomocy brzmienia i wibracji wytwarzanych przez tradycyjnie wykonane gongi i misy tybetańskie. Drgania, wywołane przez taką muzykę, wpływają zarówno na fizyczne, jak i psychiczne samopoczucie uczestników koncertu. Dobroczynne działanie dźwięków tradycyjnych instrumentów środkowego wschodu odkrył podczas licznych podróży do Indii, Tybetu i Nepalu Peter Hess. W latach 80-tych XX wieku udało mu się opracować autorską metodę masażu i rozpropagować ją na zachodzie. Obecnie zainspirowane hinduizmem techniki masażu wykorzystuje się w wielu zawodach i dziedzinach, takich jak: pedagogika, doradztwo, różnego rodzaju terapie oraz medycyna.
- Tradycyjna medycyna wschodu łączy terapię ciała z relaksacyjnym oddziaływaniem na ludzką psychikę. Wynika to z silnych powiązań sfery zdrowotnej z transcendentną w hinduizmie. Według tamtejszego systemu religijno-filozoficznego, świat i człowiek powstali z dźwięku, są dźwiękiem… Drgania i wibracje harmonizują się z wewnętrzną akustyką ludzkiego ciała, które odbiera je nie tylko przez zmysł słuchu. Dzięki temu możliwe jest równoczesne rozluźnienie mięśni oraz zredukowanie napięcia psychicznego – mówi Beata Kajdańska-Mochita, absolwentka Instytutu Petera Hessa, prowadząca od lat koncerty gongów i mis tybetańskich.
Terapeutyczna moc dźwięków pozwala na zniwelowanie bólu głowy, skurczów podbrzusza czy napięcia karku i pleców. Ich właściwości wykorzystywane są przez to w położnictwie jako pomoc w łagodnym przejściu przez wszystkie fazy porodu.
- Podczas koncertu uczestnicy wprowadzani są w stan medytacji, w trakcie którego uspokaja i pogłębia się ich oddech oraz poprawiają zdolności koncentracji. Ma to silne działanie rehabilitacyjne, ponieważ w organizmie człowieka, doświadczającego tego typu świadomości, dokonuje się odbudowa komórkowa i DNA, co wspomaga m.in. leczenie pooperacyjne. Wyciszony umysł lepiej radzi sobie również z bezsennością czy zaburzeniami przemiany materii – mówi Pani Marta Nemś z Centrum Tańca Ananday w Krakowie, w którym organizowane są koncerty.
Brzmienie gongów i mis można określić jako swoistą “kąpiel w dźwiękach” o leczniczych właściwościach. Terapeutyczny seans oddziałuje na wszystkie poziomy człowieka, regulując ciało, umysł, duszę i aurę. Efektem tego jest, przede wszystkim, głęboka relaksacja, rozluźnienie, odprężenie, pogłębienie zrozumienia wszelkich zachodzących w nas procesów oraz harmonizacja pracy obydwu półkul mózgowych. Koncerty gongów wytwarzają pole dźwiękowe, wypełnione rezonansem, który zapewnia masaż ciała i umysłu.
Seanse i koncerty terapeutyczne przy użyciu gongów i mis tybetańskich organizowane są coraz częściej również w Polsce.

Kinga Syrek

Centrum Tańca Ananday w Krakowie jest profesjonalną szkołą tańca prowadzącą zajęcia taneczne prywatne, warsztatowe, pokazy taneczne oraz wynajem sal na konferencje, treningi grupowe i indywidualne. W swojej ofercie, oprócz tradycyjnych już tańców standardowych i latynoamerykańskich, posiada wiele nowych technik tanecznych m.in. afro dance, taniec brzucha i taniec Bollywood, sexi dance, clubbing dance, dancehall i hip hop. W Centrum prowadzone są również zajęcia: Zumba, Joga z Tańcem, Pilates.
Centrum Tańca Ananday
Centrum Tańca Ananday

Ul. Bożego Ciała 10
31-059 Kraków
Tel. 662 324 766

http://www.ananday.pl
informacje prasowe
tekst dostarczony za pomocą
systemu pr.otwarty.pl

we współpracy z:
Benhauer


Artykuły oraz zdjęcia umieszczone w portalu Otwarty.pl są chronione prawami autorskimi. Redakcja Otwarty.pl nie ponosi odpowiedzialności
za treść wypowiedzi zamieszczanych na forum oraz w komentarzach artykułów.
© 2007-2013 otwarty.pl - portal internetowy
kontakt z redakcją