dzisiaj jest czwartek, 26 kwiecień 2018

opony, felgi Biznes 
 Sport 


Unijny wkład w toruńskie inwestycje
 Unijny wkład w toruńskie inwestycje


Najczęściej czytane
Unijny wkład w toruńskie inwestycje

opublikowany: wtorek, 29 listopad 2011 / źródło: Urząd Miasta Torunia

Sala gimnastyczna I LO i Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu powstaną z unijnym wsparciem. 29 listopada 2011 roku prezydent Torunia podpisał z marszałkiem województwa umowy na dofinansowanie obu inwestycji na 14,6 mln zł.

Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży to miejsce, w którym ma być prowadzona wymiana dzieci, młodzieży szkolnej i akademickiej z całego świata. Placówka będzie wspierać procesy integracji europejskiej oraz rozwijać i promować aktywne formy wypoczynku i turystyki wśród młodzieży. Całkowita wartość projektu wynosi prawie 24 mln zł, z czego 60 proc. kwoty - ponad 14,3 mln zł - stanowić będzie dofinansowanie ze środków RPO WK-P, a pozostała kwota - 9,5 mln zł (40 proc.) - będzie stanowiła wkład własny Gminy Miasta Toruń.

MCSM zajmie środkowy gmach w kompleksie młynów. Budynek dawnego młyna pszennego ma sześć kondygnacji. Przebudowany zostanie też stojący obok, dwukondygnacyjny dawny magazyn otrąb. Główne wejście do kompleksu przewidziano od ul. Łokietka, gdzie powstanie reprezentacyjny plac.
W Centrum znajdzie się nowoczesna, spełniająca europejskie standardy baza noclegowa dla 96 osób, sala audiowizualna i konferencyjna, pokój gier, świetlica, wypożyczalnia sprzętu turystycznego i sportowego, informacja turystyczna, sklepik z pamiątkami i kawiarenka internetowa. Na zewnątrz będzie wielofunkcyjne boisko sportowe, ławki, grill, stoły i miejsca na ogniska. Niezbędna jest również budowa chodników, budynków technicznych, parkingów, instalacja oświetlenia itp. Obiekty i teren będą monitorowane. W centrum zlokalizowany będzie również hot-spot, umożliwiający bezprzewodowy dostęp do internetu.

Przetarg na wykonanie projektu i budowę obiektu w dawnych Młynach Toruńskich ogłoszono pod koniec czerwca 2011 roku. Wpłynęło 9 ofert - najdroższa opiewała na 23,8 mln zł, a najtańsza na prawie 18,4 mln zł. Złożyła ją firma Pol-Aqua z podwarszawskiego Piaseczna. Obiekt realizowany jest w systemie „zaprojektuj i buduj”. Oznacza to, że wykonawca musi najpierw przedłożyć koncepcję, projekty, zdobyć zezwolenie na budowę, po czym wykonać samą inwestycję. Na całość, łącznie z zagospodarowaniem terenu, ma czas do listopada 2013 r., jednak budynek powinien być gotowy kilka miesięcy wcześniej, pod koniec kwietnia.

Z unijnym dofinansowaniem zostanie też rozbudowana sala gimnastyczna I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Chociaż sama szkoła, jedna z najstarszych w Toruniu, funkcjonuje przy ulicy Zaułek Prosowy, budynek sali gimnastycznej mieści się przy ulicy Mickiewicza. Jest zabytkowy, pochodzi z 1898 roku i w związku z tym objęty jest ochroną konserwatorską. To obiekt drewniany z salą typu szwedzkiego. Koszt modernizacji i rozbudowy obiektu to ponad 1,6 mln zł. Z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa Kujawsko-Pomorskiego uzyskaliśmy prawie 300 tys. zł.

Modernizację i remont sali gimnastycznej wykonuje firma „Jawor” z Torunia za 1,5 mln zł. Prace przebiegają w dwóch etapach. W pierwszym etapie sala gimnastyczna została rozbudowana o nowe zaplecze. Obecnie trwają prace wykończeniowe. Powstały pełnowymiarowe szatnie, sala rehabilitacyjna, siłownia i pokój nauczycielski. W dobudowanej części założone zostały instalacje sanitarne i elektryczne. Zagospodarowany zostanie również teren wokół rozbudowanej części sali gimnastycznej. Powstanie tam m.in. chodnik i trawnik.

Drugi etap robót objął remont części istniejącej, m.in.: usunięcie dobudówek przy ścianie zachodniej, modernizację instalacji elektrycznej oraz ocieplenie ścian zewnętrznych wraz z renowacją elementów drewnianych konstrukcji ścian. Ocieplony został również dach, wyremontowane ściany wewnętrzne oraz podłogi w pomieszczeniach magazynowych, wymieniona stolarka okienna i drzwiowa. Zakończenie prac planowane jest na koniec grudnia 2011 roku.Urząd Miasta Torunia

Wały Gen. Sikorskiego 8
87-100 Toruń

http://www.torun.pl
informacje prasowe
tekst dostarczony za pomocą
systemu pr.otwarty.pl


Artykuły oraz zdjęcia umieszczone w portalu Otwarty.pl są chronione prawami autorskimi. Redakcja Otwarty.pl nie ponosi odpowiedzialności
za treść wypowiedzi zamieszczanych na forum oraz w komentarzach artykułów.
© 2007-2013 otwarty.pl - portal internetowy
kontakt z redakcją