dzisiaj jest piątek, 25 maj 2018

opony, felgi Biznes 
 Sport 


Łatwe malowanie – poradnik Jedynki®. Malowanie ścian i sufitów
 Łatwe malowanie – poradnik Jedynki®. Malowanie ścian i sufitów


Najczęściej czytane
Łatwe malowanie – poradnik Jedynki®. Malowanie ścian i sufitów

opublikowany: środa, 13 listopad 2013 / źródło: Tikkurila - Tikkurila Polska

Malowanie ścian i sufitów jest doskonałym sposobem na odświeżenie wyglądu mieszkania. Wbrew pozorom, zadanie to, nie jest bardzo trudne. Korzystając z profesjonalnych porad Jedynki®, łatwo samodzielnie przeprowadzimy remont.

Przeczytaj także
Jak dbać o drewno w domu - linia Tikkurila NostalgiaJak dbać o drewno w domu - linia Tikkurila Nostalgia

Łagodna elegancja. Paleta off white z kolekcji Tikkurila Optiva.Łagodna elegancja. Paleta off white z kolekcji Tikkurila Optiva.

Subtelna miękkość barw. Nostalgiczne beże i brązy z kolekcji Tikkurila Optiva.Subtelna miękkość barw. Nostalgiczne beże i brązy z kolekcji Tikkurila Optiva.

Zadbaj o dobre pierwsze wrażenie. Aranżacje przedpokoju z Beckers Designer Colour.Zadbaj o dobre pierwsze wrażenie. Aranżacje przedpokoju z Beckers Designer Colour.

Farba Tikkurila Otex Adhesion Primer - gruntowanie problematycznych powierzchniFarba Tikkurila Otex Adhesion Primer - gruntowanie problematycznych powierzchni

Marka Tikkurila na Łódź Design FestivalMarka Tikkurila na Łódź Design Festival

Nowość – Tikkurila Valtti Super Guard. Skuteczna i trwała ochrona drewna.Nowość – Tikkurila Valtti Super Guard. Skuteczna i trwała ochrona drewna.

Maluj z Jedynką®. Poradnik malowania w serwisie www.farbyjedynka.plMaluj z Jedynką®. Poradnik malowania w serwisie www.farbyjedynka.pl

Tikkurila wspiera WIOSKI ŚWIATA Park Edukacji Globalnej. Radosne poznawanie świataTikkurila wspiera WIOSKI ŚWIATA Park Edukacji Globalnej. Radosne poznawanie świata

Nadaj swemu życiu barw – Tikkurila inspiruje już od 150 lat!Nadaj swemu życiu barw – Tikkurila inspiruje już od 150 lat!

Tikkurila w „Dekoratorni” Kreowanie pięknych wnętrzTikkurila w „Dekoratorni” Kreowanie pięknych wnętrz

Trendy, kolory, inspiracje. Blog Tikkurila i ColorVoyant®LLCTrendy, kolory, inspiracje. Blog Tikkurila i ColorVoyant®LLC

Złoty Laur Konsumenta 2011 dla marki TikkurilaZłoty Laur Konsumenta 2011 dla marki Tikkurila

Magia wnętrza z Be Special DecorMagia wnętrza z Be Special Decor

Tikkurila w Dekoratorni - to już niemal 100 wspólnych projektów


I. Przygotowanie powierzchni

Zanim przystąpimy do prac, powinniśmy przygotować farby (do sufitu np. Jedynka® Perfekcyjna Biel, do ścian np. Jedynka® Ogród Barw), jak również wszystkie niezbędne narzędzia i akcesoria: wałki i pędzle, papier ścierny, folię, taśmę malarską, kuwetę, nóż, mieszadło, szczotkę, szmatkę i szpachelkę. Pierwszym etapem zasadniczych prac jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Przy użyciu taśmy i folii zabezpieczamy okna, grzejniki, podłogi, a oprawy gniazd elektrycznych i kontakty – demontujemy. Jeśli jest taka konieczność – luźno spójne fragmenty starej farby zeskrobujemy przy pomocy szpachelki. Następnie, gładzią gipsową szpachlujemy ubytki i nierówności. Miejsca gipsowane, po całkowitym wyschnięciu, szlifujemy papierem ściernym (w celu wyrównania i wygładzenia), a powierzchnie wcześniej malowane - dodatkowo matujemy drobnoziarnistym papierem ściernym. Po szlifowaniu ścianę dokładnie odpylamy szczotką oraz odtłuszczamy, używając do tego szmatki zwilżonej wodą z dodatkiem delikatnego detergentu.

II. Gruntowanie powierzchni

Naroża zabezpieczamy taśmą malarską, przyklejając ją na suchą powierzchnię. Farbę do gruntowania rozcieńczamy wodą (w przypadku gruntowania sufitu – do 20%, w przypadku gruntowania ściany – do 40%) i dokładnie mieszamy. Gruntowanie rozpoczynamy od malowania naroży i trudno dostępnych miejsc – używamy do tego małego wałka. Pozostałą powierzchnię gruntujemy przy pomocy dużego wałka na przedłużaczu. Gruntując ściany, przesuwamy się od naroży w lewo lub w prawo, a farbę nanosimy ruchami góra-dół, tak aby pokryć powierzchnię na całej wysokości. Aby uniknąć powstawania smug, ostatni ruch należy wykonać z góry na dół. Taśmę malarską odklejamy ostrożnie, bezpośrednio po malowaniu – uchroni to przed oderwaniem jej razem ze świeżą warstwą farby.

III. Malowanie powierzchni

Podobnie jak w przypadku gruntowania, naroża zabezpieczamy taśmą malarską. Farbę dokładnie mieszamy i przelewamy do kuwety.

Malowanie sufitu
Rozpoczynamy od naroży, malując je przy pomocy małego wałka. Następnie, przy użyciu dużego wałka z przedłużaczem, równolegle do największego źródła światła w danym pomieszczeniu, nakładamy pierwszą warstwę. Od razu po zakończeniu malowania uważnie odklejamy taśmę malarską. Drugą warstwę nakładamy po ok. 4 godzinach, rozpoczynając od naroży i kontynuując malowanie prostopadle do największego źródła światła w danym pomieszczeniu. Bezpośrednio po malowaniu odrywamy taśmę – powoli i pod odpowiednim kątem.

Malowanie ścian
W pierwszym etapie, przy pomocy małego wałka malarskiego, malujemy naroża i wszystkie trudno dostępne miejsca. Pozostałą powierzchnię ścian malujemy przy użyciu dużego wałka malarskiego na przedłużaczu, rozpoczynając od naroża ściany i przesuwając się w lewo lub w prawo. Farbę nanosimy ruchami góra-dół, tak aby pokryć powierzchnię na całej jej wysokości. Ostatni ruch wykonujemy z góry do dołu, co pozwoli uniknąć powstania smug. W przypadku malowania drugiej warstwy postępujemy analogicznie. Taśmę najlepiej usuwać bezpośrednio po malowaniu każdej warstwy. Należy to robić ostrożnie i pod odpowiednim kątem – pozwoli to uniknąć oderwania taśmy razem z farbą.

Aby uniknąć częstego mycia wałka, pomiędzy malowaniem kolejnych warstw, można go przechowywać w szczelnie zamkniętej torbie foliowej. Zabezpieczy to przed zaschnięciem farby na narzędziu. Przy dłuższych przerwach pomiędzy nakładaniem warstw, przed ponownym użyciem, wałek należy umyć i dobrze osuszyć. Po zakończeniu prac malarskich usuwamy folię malarską z zabezpieczonych powierzchni (tj. okien, kaloryferów i podłóg), a narzędzia dokładnie myjemy w wodzie i osuszamy.Tikkurila - Tikkurila Polska

ul. Ignacego Mościckiego 23
39-200 Dębica
tel. 0801 88 99 85
tel (022) 310 95 55

http://www.tikkurila.pl
informacje prasowe
tekst dostarczony za pomocą
systemu pr.otwarty.pl

we współpracy z:
PUBLINK, Public Relations Agency


Artykuły oraz zdjęcia umieszczone w portalu Otwarty.pl są chronione prawami autorskimi. Redakcja Otwarty.pl nie ponosi odpowiedzialności
za treść wypowiedzi zamieszczanych na forum oraz w komentarzach artykułów.
© 2007-2013 otwarty.pl - portal internetowy
kontakt z redakcją