dzisiaj jest piątek, 23 luty 2018

opony, felgi Biznes 
 Sport 


Oświetlenie szlifierni i biura – realizacja Trilux Polska
fot. FAMOT PLESZEW
 Oświetlenie szlifierni i biura – realizacja Trilux Polska


Najczęściej czytane
Oświetlenie szlifierni i biura – realizacja Trilux Polska

opublikowany: poniedziałek, 30 grudzień 2013 / źródło: TRILUX POLSKA SP Z O.O.

Jak zaoszczędzić na energii elektrycznej pobieranej przez system oświetlenia bez obniżenia komfortu pracy w przedsiębiorstwie produkcyjno-handlowym? Takie wyzwanie stanęło przed firmą Trilux gdy podjęła się realizacji projektu dla FAMOT Pleszew.

FAMOT, to największy w Polsce producent obrabiarek do metalu, będący członkiem międzynarodowego Koncernu DMG MORI SEIKI AG. W czerwcu 2013 r., przedsiębiorstwo zleciło firmie Trilux wykonanie projektu i dostawę oświetlenia. Podstawowymi celami było zmniejszenie kosztów energii elektrycznej w nowopowstającej hali szlifierni oraz w jednym z budynków biurowych, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich wytycznych wymaganych normami oświetleniowymi.

Ostatnie szlify w świetle LED

Hala szlifierni to przestrzeń bardzo wymagająca z punktu widzenia norm. Według PN-EN 12 464-1: 2004 „wyrób narzędzi, wzorników, szablonów, przyrządów do obróbki, mechanika precyzyjna i mikromechanika” to zadania wymuszające wysoki poziom luminacji i zapewnienie dobrego współczynnika odwzorowania kolorów. Eksploatacyjne natężenie oświetlenia w pomieszczeniu, gdzie wykonuje się tego typu prace, powinno wynosić 1000lx. Należy zapewnić również stopień wierności barw Ra  80. Dodatkowym wymogiem jest redukcja współczynnika olśnienia UGR do poziomu 19. – Celem osiągnięcia tak dobrych parametrów, zdecydowaliśmy się na zastosowanie linii diodowych Coriflex 4000-840 – mówi Krzysztof Stachurski, projektant z firmy Trilux. – Aby zapewnić odpowiednią luminację w całej hali, wzdłuż jej dłuższej krawędzi zamontowaliśmy trzy ciągi świetlne rozmieszczone równomiernie na powierzchni sufitu– dodaje. Warto przy tym wspomnieć, iż nowopowstała hala szlifierni jest najnowocześniejszym pomieszczeniem tego typu w całym Koncernie DMG MORI SEIKI AG.
Aby do minimum obniżyć koszty eksploatacji, wyodrębniono trzy strefy działania każdej z linii opraw. Dzięki zastosowaniu czujników ruchu, obecności oraz światła zewnętrznego, urządzenia włączają się tylko wtedy, gdy jest to konieczne, a poziom luminacji dostosowuje się do panujących w pomieszczeniu warunków. Działaniem tego zautomatyzowanego, inteligentnego systemu można kierować manualnie. Służy do tego panel dotykowy, pozwalający również na sterowanie klimatyzacją. Zastosowane rozwiązania pozwalają na obniżkę kosztów energii pobieranej przez oświetlenie nawet o 70%.

Rzut oka na monitory

Centralny Instytut Ochrony Pracy dyktuje szereg zaleceń związanych z oświetleniem pomieszczeń, w których pracuje się na komputerach. W takich warunkach, zadania polegają przede wszystkim na rozpoznawaniu znaków na klawiaturze, czytaniu tekstu dokumentów papierowych i elektronicznych. Z jednej strony wymaga się wysokiego natężenia światła padającego na poziomą powierzchnię klawiatury i stołu. Z drugiej, aby zapobiec odbijaniu się światła od monitora, należy ograniczyć iluminację pionowych płaszczyzn. – W celu ograniczenia olśnienia odbiciowego od opraw należy stosować właściwie rozmieszczone oprawy oświetleniowe z odpowiednim rastrem – mówią wytyczne CIOP. – Do oświetlania stanowisk pracy z komputerami luminancja opraw powinna być nie większa niż 200 cd/m2 dla kąta wypromieniowania oprawy powyżej 45 ÷ 55o (licząc od pionu) w płaszczyźnie wzdłużnej i poprzecznej oprawy – doprecyzowują zalecenia.

– Aby sprostać restrykcyjnym wymogom dotyczącym pracy z komputerem, użyliśmy opraw Belviso C1 600 CSP LED – mówi Krzysztof Stachurski. – Wyposażyliśmy je dodatkowo w gwarantujący harmonijne, rozproszone światło układ mikroplazmatyczny. Takie rozwiązanie spełnia wszystkie wytyczne dla pracy biurowej z użyciem monitorów – dodaje projektant z firmy Trilux. W pomieszczeniach biurowych FAMOT-u zostały zainstalowane oprawy LED wraz z systemem sterowania, które dostosowuje poziom natężenia oświetlenia uwzględniając porę dnia oraz obecność osób na stanowiskach pracy. Podobnie, jak w przypadku szlifierni, w budynku biurowym zastosowano czujniki i sterowniki, które wyłączają światło, gdy nie jest ono potrzebne oraz zmniejszają jego natężenie, gdy dzięki warunkom zewnętrznym jest wystarczająco jasno. Takie rozwiązanie pozwala na istotne oszczędności energii.Pomieszczeniami wymagającymi światła o stosunkowo niskim natężeniu są korytarze i toalety. Tam zastosowano Amatris C04 WR LED o 1400 oraz 2000 lm.

Dzięki zastosowaniu najbardziej zaawansowanych technologii i dobrej współpracy pomiędzy FAMOT i Trilux, wspólnie uzyskano efekt, który przyniósł wymierne korzyści w postaci oszczędności energii
i niepowtarzalnego efektu wizualnego przy jednoczesnym, bardzo pozytywnym wpływie na środowisko naturalne.TRILUX POLSKA SP Z O.O.

Warszawa 03 – 994
Wał Miedzeszyński 630

http://www.trilux.com/pl
informacje prasowe
tekst dostarczony za pomocą
systemu pr.otwarty.pl

we współpracy z:
inplusPR


Artykuły oraz zdjęcia umieszczone w portalu Otwarty.pl są chronione prawami autorskimi. Redakcja Otwarty.pl nie ponosi odpowiedzialności
za treść wypowiedzi zamieszczanych na forum oraz w komentarzach artykułów.
© 2007-2013 otwarty.pl - portal internetowy
kontakt z redakcją